Η ιστορία έγραψε! Η ΑΕΚ στην κορυφή της Ευρώπης! - greekhandball.com

Η ιστορία έγραψε! Η ΑΕΚ στην κορυφή της Ευρώπης!

Η ΑΕΚ κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης! Η ελληνική ομάδα πανηγυρίζει το EHF European Cup, το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της! Η Ένωση επικράτησε με 20-24 (σ.σ. αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου, στην Χαλκίδα) με αντίπαλο την σουηδική, Ίσταντς, στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης και... πέταξε στα ουράνια!

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με γκολ του Μυλωνά (01:46), όμως στο 5ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση του 6ου λεπτού, ο Μυλωνάς, που είχε πετύχει έως τότε και τα τρία τέρματα των Κιτρινόμαυρων, έβαλε εκ νέου σε θέση «οδηγού» (2-3) την Ένωση. Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη κυρίως στα πρώτα λεπτά, ορισμένες φορές μάλιστα αβίαστα και η ΑΕΚ «ξόδευε», έτσι, επιθέσεις της. Παρ' όλα αυτά, στο 17ο λεπτό, το ελληνικό σύνολο πέτυχε για πρώτη φορά την μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πήρε προβάδισμα 3 γκολ (5-8) και λίγο αργότερα βρέθηκε και πάλι με 3 τέρματα μπροστά (6-9). Ωστόσο, η Ένωση έχασε και τις δύο φορές το προβάδισμα των 3 τερμάτων, αφού η μαχητική και πολύ επικίνδυνη Ίσταντς, που εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με τον πρώτο τελικό (28/05), τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, μείωνε. Στο 19ο λεπτό πλησίασε στο 1 τέρμα διαφορά (8-9) και στο 26ο λεπτό ισοφάρισε σε 10-10. Το σκορ ήταν ίσο για πρώτη φορά μετά το 2-2. Στο 27:46 οι Σουηδοί, με γκολ του Νίγκρεν, προηγήθηκαν μετά από 22' (σ.σ. είχαν προηγηθεί ξανά όταν το σκορ ήταν 2-1), όμως στο 28:53 ο Πέντερσεν ισοφάρισε σε 11-11 με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Ίσταντς προηγήθηκε εκ νέου (12-11) στο 34ο λεπτό και το ματς πήγαινε γκολ-γκολ έως το 45ο λεπτό. Τότε η Ένωση άρχισε να «χτίζει» και πάλι διαφορά στο σκορ και στο 49ο λεπτό είχε προβάδισμα 3 τερμάτων (16-19). Η δίχως αμφισβήτηση ποιοτικότερη ομάδα της ΑΕΚ απέκτησε διαφορά ακόμα και 6 γκολ (16-22) στο 55ο λεπτό, η Ίσταντς προσπαθούσε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως η γεμάτη πάθος και αποφασισμένη, για να πετύχει τον μεγάλο στόχο, ελληνική ομάδα, δεν επέτρεψε στους Σουηδούς να αναθαρρήσουν. Η Ένωση ήλεγχε πλήρως το ματς και τελικά κατέκτησε το πολυπόθητο βαρύτιμο τρόπαιο!

ΙΣΤΑΝΤΣ - ΑΕΚ 20-24

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-4, 5-7, 8-9, 9-10, 11-11 (ημίχρονο) 12-12, 14-14, 15-16, 16-19, 16-21, 20-24

ΙΣΤΑΝΤΣ: Kραφτ, Χάλμπακ 2, Σβένσον Κ. 3, Χούγκοσον 3, Νίγκρεν 5, Άντερσον Χ., Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1, Πέτερσον, Νταχλίν 4, Λάρσεν, Γιένσεν, Άντερσον Τ. 2, Παλμάρ, Σβένσον Τ., Γκούσταβσον

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής, Χίκερουντ 2, Τζηράς 1, Δομπρής 4, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Πέντερσεν 2, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 4

Διαιτητές: Βέσοβιτς- Μίσοβιτς (Γαλλία), Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι: 1/1-6/4