Επαγγελματισμός vs Φιλότιμο 35-12, 6η νίκη για τον ΠΑΟΚ απέναντι στη νεανική Προσοτσάνη - greekhandball.com

Η προφανής διαφορά δυναμικότητας του ΠΑΟΚ με την Προσοτσάνη αποτυπώθηκε εύγλωττα στο κλειστό της Μίκρας, όπου η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 35-12 ( ημίχρονο 18-8 ).
Χατζηπαρασίδου, Αβραμίνα Σεβδίλη και Νίκολιτς οδήγησαν στο σκοράρισμα τον ΠΑΟΚ σημειώνοντας 23 από τα 35 γκολ της ομάδας τους, η οποία δοκίμασε διαφορετικά σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες.
Ο ΠΑΟΚ πέρασε και τυπικά στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος ως πρώτος στον Ομιλο του, με 6 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Προσοτσάνη πήρε βοήθεια στο σκοράρισμα μόλις από 4 αθλήτριες της και είχε ως πρώτη σκόρερ την Μαρία Σεβδίλη με 6 γκολ ενώ την ακολούθησε, αν και απροπόνητη λόγω υποχρεώσεων στην Γ΄Λυκείου, ο Αμβροσιάδου με 4 τέρματα.

Ουσιαστικά, η Προσοτσάνη άντεξε μόνο 20 λεπτά στην πίεση του ΠΑΟΚ, καθώς, μετά το 20΄ , όταν το σκορ ήταν 12-7, κατάφερε να πετύχει μόλις 5 γκολ σε διάστημα 40 λεπτών με επιμέρους σκορ 23-5 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διαφορά επιπέδου, εμπειρίας και φυσικής κατάστασης, αλλά και η υπεροχή του ΠΑΟΚ σε σωματοτυπικά χαρακτηριστικά, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την ροή και την εξέλιξη του αγώνα, παρά τη μαχητικότητα και την αθλητοπρέπεια της Προσοτσάνης.

Τα πεντάλεπτα ήταν : 5-3, 7-3, 9-4, 12-7, 14-8, 18-8 ( ημίχρονο ), 20-8, 23-9, 24-10, 28-10, 31-11, 35-12.

Διαιτητές : Βαγγελτζίκης-Παπούλιας.

ΠΑΟΚ  ( Πελεκίδης ) : Καγιούμοβα, Χατζηπαρασίδου 8, Γκάτζιου 3, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Νίκολιτς 7, Α.Σεβδίλη 8, Γιοβάνοφσκα, Τσικνάκη, Μπελέσκα 3, Στογιάνοβιτς 3, Κουκμίση 2, Μπατζαρακούδη,  Καραχαρίση, Κατσούνη, Μαυροσαββίδου.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ( Δρανόβαλης ) : Ράτσικα, Κατσιγιάννη, Κοτίδου, Λαζαρίδου 1, Μ.Σεβδίλη 6,  Αμβροσιάδου 4, Σπυριδοπούλου, Παύλου 1, Κυριακίδου, Ιωαννίδου, Δικμάνη, Σπυρίδου, Μελαδίνη, Τσιαμουρά, Τσαλκίδου.