H Eθνική Ανδρών «πολέμησε» απέναντι στην Σερβία, ηττήθηκε και πλέον έχει ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης - greekhandball.com

Η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις απέναντι στην αντίστοιχη της Σερβίας, που είχε ήδη προκριθεί, όμως ηττήθηκε με 25-27 στο ΔΑΚ Κορυδαλλού και πλέον διατηρεί ελάχιστες πιθανότητες για την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2022. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την προσεχή Κυριακή (02/05) την Γαλλία εκτός έδρας, όμως οι ελπίδες έχουν σχεδόν εξανεμιστεί.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα χρειάστηκε περίπου 8 λεπτά έως ότου βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι τότε η Σερβία ήλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στην συνέχεια, ωστόσο, η Γαλανόλευκη ύψωσε ανάστημα και ισορρόπησε φτάνοντας αρχικά στην ισοφάριση (4-4) με τον Μυλωνά και παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ στο 9ο λεπτό (5-4) με σκόρερ τον Αραμπατζή. Η σκληροτράχηλη Σερβία πίεζε, ισοφάριζε και αποκτούσε το προβάδισμα ορισμένες φορές. Το παιχνίδι βρισκόταν για αρκετή ώρα στο ένα τέρμα διαφορά υπέρ της μίας ή της άλλης ομάδας. Στο 14ο λεπτό, ο αθλητής της Εθνικής μας, Παπαδιονυσίου, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Οι αποκρούσεις του Μπουκοβίνα ήταν κομβικές σε όλη την διάρκεια του πρώτου μισαώρου, ώστε το σύνολο του Γιάννη Αρβανίτη να παίρνει ανάσες, ψυχολογία και βέβαια να διατηρείται ή κοντά στο σκορ με την Σερβία ή και να βρίσκεται μπροστά. Στο 25ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που προβλημάτιζε ιδιαίτερα τους αντιπάλους, προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο γκολ διαφορά (13-11). Ο Κανδύλας πέτυχε το 14-12 στο 28ο λεπτό, η Εθνική έβγαλε άμυνες πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων υπέρ της Ελλάδας.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, που τα... έδωσαν όλα, μολονότι είχαν ήδη κλείσει «εισιτήρια» για το EURO, διατηρούσαν τα ηνία στο ματς. Η Εθνική μας σκόραρε μετά από περίπου 7' και με τέρμα του Μυλωνά ισοφάρισε σε 15-15. Στο 38:45 ένα λάθος της Γραμματείας οδήγησε σε διακοπή περίπου 5', καθώς αν και στην πραγματικότητα το σκορ ήταν 16-16, ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 17-16. Αφού το λάθος διορθώθηκε, το παιχνίδι άρχισε και πάλι και μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα διακόπηκε ξανά, καθώς αυτή την φορά είχε κολλήσει το χρονόμετρο. Μετά από συνολικά 8' καθυστέρησης, που ενδεχομένως να στοίχισαν στον ρυθμό της Εθνικής μας, το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι. Ο Αραμπατζής πέτυχε το 17-16 και στην συνέχεια ο Ηλιόπουλος το 18-17, όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που η Γαλανόλευκη βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η μαχητική Σερβία ήταν από εκείνο το σημείο και μετά το απόλυτο «αφεντικό» και αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να ανατρέψει της εις βάρος της κατάσταση δεν τα κατάφερνε. Πετύχαινε γκολ και αμέσως μετά δεχόταν. Η Ελλάδα μείωσε στα δύο τέρματα (24-26) στο 58ο λεπτό, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν η κόρνα της Γραμματείας είχε ηχήσει λανθασμένα και αυτό το γεγονός «έκοψε» την αντεπίθεση της Εθνικής μας, που είχε μόλις κερδίσει την μπάλα και επιπλέον, ο Δομπρής, επίσης δευτερόλεπτα πριν, είχε χάσει το δεύτερό του πέναλτι και τρίτο συνολικά της Εθνικής. Τελικά, το παιχνίδι έληξε 25-27 και η Ελλάδα ελπίζει σε θαύμα...

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 25-27

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 7-8, 9-10, 12-11, 14-12 (ημχ) 14-14, 17-17, 18-20, 21-23, 23-26, 25-27

ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Κωστακίδης, Μωραΐτης, Αραμπατζής 6, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 1, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 1, Καραμπουρνιώτης 3, Δομπρής 5, Τζηράς, Κανδύλας 1, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος 1, Κοτανίδης

ΣΕΡΒΙΑ (Χερόνα): Σερτένοβιτς, Τζούκιτς, Πέσιτς, Ραντιβόγιεβιτς 3, Ίλιτς Ν. 4, Ίλιτς Β 1., Ζελένοβιτς, Νίκολιτς 3, Μάρσενιτς 5, Νέναντιτς 3, Μιλοσάβγιεβιτς 4, Ντόντιτς, Ομπράντοβιτς, Τζόρτζιτς 3, Τσουπάρα, Μιλοσάβλιεφ.

Διαιτητές: Μπεν-Νταν/Φαράν (Ισραήλ), Κόκκινες: 14:28 Παπαδιονυσίου (επικίνδυνο παιχνίδι), 49:50 Σρετένοβιτς (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/7- 5/6