Αυτό ήταν ντέρμπι... - greekhandball.com

Αυτό ήταν ντέρμπι...

Πολύ όμορφο παιχνίδι εκτυλίχθηκε στην Δράμα μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του ΠΑΟΚ. Η αναμέτρηση χαρακτηριζόταν ως ντέρμπι και δικαίωσε απόλυτα αυτόν τον τίτλο, αφού το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε πολύ δύσκολα με 29-30.

Οι δύο ομάδες, που απέδειξαν ότι είναι ιδιαίτερα ποιοτικές, βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, μάλιστα, ήταν εκείνη των τριών τερμάτων (16-13) υπέρ των Δραμινών, γύρω στο 33ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, στο δεύτερο μέρος, γύρω στο 50ο λεπτό, όταν ο Μέντουριτς σημείωσε το 23-24 και από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ασπρόμαυροι διατηρούσαν τα ηνία έχοντας μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι στερήθηκαν στο 43ο λεπτό τον Τουνγκελίδη, που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ωστόσο υποστηρίζουν ότι η ίδια απόφαση θα έπρεπε να είχε παρθεί από τους διαιτητές και στο 50ο λεπτό εις βάρος του αθλητή του ΠΑΟΚ, Λιάπη.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε πρωτοπόρος στον 2ο όμιλο του Πρωταθλήματος με 17 πόντους. Η Δράμα τον ακολουθεί στην 2η θέση με 13.

ΔΡΑΜΑ - ΠΑΟΚ 29-30

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-6, 7-6, 9-9, 14-12 (ημίχρονο), 17-16, 20-18, 22-21, 23-24, 26-27, 29-30

ΔΡΑΜΑ: Παπάζογλου Λ., Βάκκας 2, Καφαντάρης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 5, Παπάζογλου Θ. 6, Τουνγκελίδης 1, Δέσπος 1, Φραγκούλης, Θωμίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Τόσκας 4, Σίνα 2, Μπέτζιος

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Παλάσκας 2, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 1, Σεϊρεκίδης 3, Τσαναξίδης 1, Παπαβασίλης 7, Καβουσανάκης, Λιάπης 4, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τσιάνας, Δίλεπτα: 8-7 (Κόκκινη: Τουνγκελίδης 42:57), Πέναλτι: 1/2-1/2