Ανώτερη η Νέα Ιωνία, 6η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και πρωτιά, 35-13 τον Αθηναϊκό - greekhandball.com

Η Νέα Ιωνία ήταν καλύτερη και επικράτησε του Αθηναϊκού με 35-13, προηγούμενη μάλιστα στο ημίχρονο με 20-7 και έχοντας σταθερά από την αρχή έως το τέλος του αγώνα που έγινε στο γήπεδο της, σταθερά μεγάλη διαφορά από τον φιλοξενούμενο.

Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, η Νέα Ιωνία είναι πρώτη στον Ομιλο της, με 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια που έδωσε.

Εντεκα αθλήτριες της Νέας Ιωνίας σκόραραν σε ένα ματς όπου η πολυφωνία στην επίτευξη τερμάτων, έδωσε σαφή αίσθηση υπεροχής απέναντι στον  Αθηναϊκό που προσπάθησε, αλλά, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στη ροή του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-1, 9-2, 13-2, 16-5, 20-7 (ημίχρονο) 21-8, 24-10, 27-10, 29-12, 33-12, 35-13

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Ζιβούλοβιτς): Μανιά 3, Φράγκου 1, Νοροτσέα 3, Πανούση, Καραμάνου 1, Καρέλα 3, Μακρή, Αργυροπούλου 7, Ντιμτσούδη 2, Κεπεσίδου, Κολλύρη, Διακογιάννη, Χαριτίδη 4, Κοτρώτσιου 3, Ζηνωνίδου 2, Στουγιαννίδου 6.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζουανόπουλος): Κοτσαμπουϊκίδου, Δελατόλα, Δημακέα, Μάκρογλου Β., Παπουτσιδάκη 5, Ταράση, Κούρου 2, Μαργέτα 1, Μπαράκου, Μάκρογλου Χ., Μητροπούλου, Λάσκου 1, Βαρούχα, Παπαδημοπούλου 4, Συκιωτάκη.

Διαιτητές: Γιαβρούτας-Λεφάκης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/1-5/6, Κόκκινη: 51:57 Παπουτσιδάκη (τρία δίλεπτα).