Νίκη της Νέας Ιωνίας με 30-15 επί του τυπικά γηπεδούχου Αρη - greekhandball.com

Νίκη της Νέας Ιωνίας με 30-15 επί του τυπικά γηπεδούχου Αρη

Η Νέα Ιωνία νίκησε ως τυπικά φιλοξενούμενη τον Αρη Νίκαιας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 30-15 επιβάλλοντας την ανωτερότητα της με καλή εμφάνιση στην επανάληψη, ενώ το ημίχρονο είχε λήξει με 9-9.

Στο πρώτο μέρος ήταν φτωχή η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων και αρκετά τα  λάθη σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση.

Ο Αρης Νίκαιας που είχε ελλείψεις και παρουσιάσθηκε με 12 αθλήτριες, δεν μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο να προβάλλει ουσιαστική αντίδραση απέναντι στην  ανώτερη Νέα Ιωνία που βρήκε ρυθμό και έφθασε στη νίκη, μάλιστα με ευρεία διαφορά.

Η πολυφωνία στο σκοράρισμα ήταν ατού που αξιοποιήθηκε από την Νέα Ιωνία η οποία σταδιακά έχτισε διαφορά που έφθασε εντέλει στα 15 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 3-6, 5-7, 7-8, 9-9 (ημίχρονο ) 10-11, 12-15, 13-18, 14-21, 15-24, 15-30

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ανταλής): Ι.Μανιά 2, Σαραντάκου 2, Καραγιάννη 4, Σίτογλου, Μαυρογεώργη Ζ. 2, Μπλαας, Σαββαλάκη Α. 2, Μαυρογεώργη Δ., Μανδά 1, Ταβλαρίδη, Σαββαλάκη Δ. 2, Πυρομάλλη, Παρέσογλου.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Ζιβούλοβιτς): Μανιά, Φράγκου 6, Μάγκου, Πανούση, Καραμάνου 2, Καρέλα 5, Μακρή, Αργυροπούλου 2, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 5, Κολλύρη, Διακογιάννη 5, Χαριτίδη 3, Κοτρώτσιου, Στουγιαννίδου 2, Νορότσεα.

Διαιτητές: Φωκίτης-Λεφάκης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-2/3

Μαζί με τον κ. Φωκίτη είχε ορισθεί και ο κ. Καρυδάκης, στον οποίο όμως παρουσιάσθηκε προσωπικό πρόβλημα και χρειάσθηκε να αντικατασταθεί από τον κ.Λεφάκη.