Ακόμα πιο κοντά στο όνειρο η ΑΕΚ, που «πέταξε» σαν... αετός για τα ημιτελικά του EHF European Cup - greekhandball.com

Η ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα βήμα προς το όνειρο της κατάκτησης του EHF European Cup, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Νέβα, επί της οποίας επικράτησε και στο δεύτερο, αποψινό (26/03), παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων (σ.σ. είχε προηγηθεί η χθεσινή νίκη με 21-30), αυτή την φορά με σκορ 29-27. Πλέον, η Ένωση αναμένει το αυριανό (27/03) αποτέλεσμα του ματς Γκορένιε Βελένιε - Ρόμπε Ζούμπρι, ώστε να μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ο οποίος θα είναι πιθανότατα, πάντως, η σλοβένικη, Γκορένιε Βελένιε, που είχε κυριαρχήσει της αντιπάλου της με 26-31 στις 20/03 και είναι το φαβορί του ζευγαριού.

Η ρωσική ομάδα πήρε προβάδισμα 4 τερμάτων στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης, στα οποία η ΑΕΚ δεν σκόραρε. Οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν στο πρώτο μέρος, όπως και χθες, νωθροί και η Νέβα, που κατέβαλε αξιοσημείωτη προσπάθεια, διατηρούνταν σε θέση «οδηγού». Η ΑΕΚ ισοφάρισε (9-9) για πρώτη φορά γύρω στο 20ο λεπτό, στην συνέχεια όμως αναγκάστηκε να «κυνηγά» ξανά την αντίπαλό της και το πρώτο μισάωρο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-14 υπέρ του συνόλου από την Αγία Πετρούπολη, του οποίου ο τερματοφύλακας Ντιατσένκο απέκρουσε σε όλο το παιχνίδι 4 φορές την μπάλα, έπειτα από εκτελέσεις πέναλτι.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ βελτίωσε την απόδοσή της και με αυτοπεποίθηση από το χθεσινό παιχνίδι, από το οποίο εξασφάλισε διαφορά 9 τερμάτων, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα γύρω στο 42ο λεπτό, χάρη σε τέρμα του Μπουνέτα (20-19). Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ένωση, που διαχειρίστηκε το ματς και παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στην μεγαλύτερη διάρκειά του δεν επέτρεψε στην Νέβα να ξεφύγει, ανέλαβε τα ηνία. Παρ' όλα αυτά, οι Ρώσοι, που πίεζαν για το γόητρό τους έως το φινάλε, με σκοπό να κατακτήσουν έστω την νίκη, ισοφάρισαν σε 25-25 και λίγο αργότερα σε 26-26 και 27-27 μεταξύ του 55ου και του 59ου λεπτού. Τα γκολ, ωστόσο, των Τζηρά, Κεδέρη διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα και τελικά η ΑΕΚ κατέκτησε την σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

AEK- NEBA 29-27

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 4-5, 5-8, 9-10, 9-11, 12-14 (ημίχρονο), 14-17, 18-18, 21-19, 22-21, 25-24, 29-27

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Τζηράς 3, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο 5, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 6, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 2

ΝΕΒΑ: Εμελυανένκο, Κοβαλένκο 2, Στολιάροβ 2, Σιμάνσκι, Τουράεβ 5, Γκoρντέεβ, Σολοντόβνικοβ 5, Σινκέλ 1, Αρκατόβ 2, Βορονίν 5, Ντιατσένκο, Τσακαρίας 3, Γκριμπκόβ 2

Διαιτητές: Γιοβτσέφ - Γιοντσέφ (Βουλγαρία), Παρατηρητής: Μίγκας (Ελλάδα), Κόκκινη: 59:27 Στολιάροβ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/6-3/4