Ο Ζαφειράκης κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα και άφησε ουραγό του 2ου ομίλου τον Φαίακα - greekhandball.com

Την πρώτη του νίκη στο τρέχον Πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε ο Ζαφειράκης Νάουσας, που επικράτησε εκτός έδρας του Φαίακα Κέρκυρας με 21-28 και τον προσπέρασε στην βαθμολογία του 2ου ομίλου. Η ομάδα της Νάουσας έχει πλέον 4 πόντους, ενώ οι Φαίακες παρέμειναν στους 3 και βρίσκονται στην τελευταία θέση του σχετικού πίνακα.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ στο σκορ έως περίπου το 15ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έως την λήξη του πρώτου μισαώρου, οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» προοδευτικά διαφορά τερμάτων και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 5 τέρματα. Τελικά, το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 12-16.

Στην επανάληψη, ο Ζαφειράκης, που είχε ήδη εξασφαλίσει διαφορά τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, συνέχισε να διατηρεί τα ηνία και είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα. Οι νησιώτες είχαν χάσει επαφή με το σκορ και δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Από την άλλη, ο Ζαφειράκης, που βρέθηκε στο +12 (13-25), γύρω στο 45ο λεπτό, ήταν αποτελεσματικός και περισσότερο συμπαγής αμυντικά.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 21-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 7-8, 8-13, 9-14, 12-16 (ημχ.), 13-18, 13-21, 13-24, 15-26, 18-28, 21-28

ΦΑΙΑΚΑΣ (Μιχαλάκης): Κοσκινά, Καραμανλής, Ασμάνογλου, Δούγιας 1, Σουλάνης 1, Δημητρέλος, Σκουρτάι 2, Ανδριώτης, Κοντής, Βλαχόπουλος 4, Δέλλης 6, Χηβαγτί 1, Κυριακίδης, Γιαννακόπουλος 5, Κορακιανίτης, Νάστος 1.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπουμπουλένδρας, Δάτος, Μπόλας, Πινακαδούδης, Μαυροδουλάκης, Βλάχος 4, Τσαγκέρας, Διδασκάλου 6, Μπιλιούρης, Τζουβάρας, Ρότζιος 4, Γαλίτης, Πίτος 3, Τσάτσας, Θεοδωρόπουλος 10, Πιτάνιος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/4-2/2