Στον τελικό του Παγκοσμίου, μετά από 20 χρόνια, η Σουηδία, που περιμένει να μάθει αντίπαλο - greekhandball.com

Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών της Αιγύπτου προκρίθηκε η Σουηδία, η οποία επικράτησε με 32-26 της έξι φορές Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, Γαλλίας και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλο ομάδα, που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, Δανία - Ισπανία (21:30), για να διεκδικήσει τον πέμπτο της (1954, 1958, 1990, 1999) τίτλο στον θεσμό.

Η Σουηδία ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, που θύμιζε, ως ζευγάρι, τον τελικό του 2001, όταν η Γαλλία είχε κυριαρχήσει με 28-25. Γύρω στο 18ο λεπτό του παιχνιδιού, η Σουηδία άρχισε να «χτίζει» διαφορά τριών τερμάτων, την οποία διατήρησε έως την λήξη του πρώτου μισαώρου (13-16).

Στο 33ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι, στο στάδιο του Καΐρου, Γάλλοι μείωσαν στο ένα γκολ (16-17), όμως οι μαχητικοί και παθιασμένοι Σουηδοί άνοιξαν και πάλι την... ψαλίδα, ακόμα και στα τέσσερα γκολ (18-23) στο 42ο λεπτό. Οι επιπόλαιοι Γάλλοι, που έκαναν πολλά λάθη, φάνηκαν να έχουν έλλειψη συγκέντρωσης και ήταν αναποτελεσματικοί, αδυνατούσαν να αντιδράσουν. Η διαφορά στο σκορ παρέμενε στα 4-6 τέρματα και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε με εμφατική νίκη των Σουηδών, που μετά από 20 χρόνια (2001 η τελευταία φορά) θα βρεθούν ξανά σε τελικό Παγκοσμίου.