Ιστορική πρόκριση της Ανόρθωσης με 36-25 επί της τουρκικής Μπεϊκόζ - greekhandball.com

Ιστορική πρόκριση της Ανόρθωσης με 36-25 επί της τουρκικής Μπεϊκόζ

Πανηγυρική και ιστορική πρόκριση για την Ανόρθωση στη φάση των 16 του EHF European Cup, με δεύτερη νίκη επί της τουρκικής Μπεϊκόζ, με σκορ 36-25, στον αγώνα που έγινε στη Λευκωσία.

Η «Κυρία» μετά από τη νίκη της στην Κωνσταντινούπολη με 32-28, υποχρέωσε σε νέα ήττα τους Τούρκους, με επιβλητική εμφάνιση που δικαιολογεί αισιοδοξία για τη συνέχεια της παρουσίας της στον θεσμό.

Στο α' μέρος η Μπεϊκόζ προηγήθηκε με 12-9, αλλά, στο τέλος του ημιχρόνου η Ανόρθωση ήταν μπροστά με 15-14 και  στην επανάληψη κυριάρχησε.

Στο 35' η κυπριακή ομάδα πήρε προβάδισμα τριών γκολ με 20-17, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η διαφορά πήγε στα πέντε γκολ με το 22-17. Όταν έγινε το 25-17 στο 42', όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους και η μεγάλη πρόκριση επιτεύχθη με συνολικό σκορ 36-25.

Πρώτος σκόρερ για την Ανόρθωση ο Μωραϊτης με 8 τέρματα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ : Κοτανίδης, Χ. Αργυρού 6, Μωραίτης 8, Ασβεστάς 7, Κρητικός 6, Κεσίδης 2, Τότος 3, Φωτίου 1, Ροντρίγκες 1, Ι. Αργυρού 2, Ευσταθιάδης, Μιμίκος, Ιωάννου, Πάβλοβιτς, Μηνά, Ξενοφώντος.

ΜΠΕΪΚΟΖ : Βαρλί, Εμρέ, Μπακίρ, Ερντογκάν, Γκουνερλέρ , Σιμσάρ 7, Κουτάγια 6, Γκουλντάλ 2, Οζτούρκ 1, Ικμπαχάρ 3, Ογκοζούκ, Κανμπέρογλου 6.