Επίδειξη ισχύος με νέο... αίμα ο Ολυμπιακός, κόντρα στη Σαλαμίνα - greekhandball.com

Επίδειξη ισχύος με νέο... αίμα ο Ολυμπιακός, κόντρα στη Σαλαμίνα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε (41-21) με χαρακτηριστική ευκολία της Σαλαμίνας, στο «Μ. Μερκούρη», στον Ρέντη.

Οι Ερυθρόλευκοι, από τους οποίους αρκετό χρόνο συμμετοχής έλαβε το νέο... αίμα και συγκεκριμένα οι Τερλέτσκι, Δεληχρήστος, Κουκουλάς, πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ μετά από το 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ήλεγχαν απολύτως τον ρυθμό και την ροή του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου κόντρα στους νησιώτες, που έχουν εμφανείς αδυναμίες, όμως το... πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις απέναντι σ' έναν αντίπαλο διαφορετικού επιπέδου.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Μπακαούκας, που σημείωσε 10 τέρματα, ενώ οι Κουκουλάς, Μπάγιος πέτυχαν από έξι.

Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει το βλέμμα του στο πρώτο ματς του δεύτερου γύρου του Πρωταθλήματος (8η αγωνιστική), απέναντι στην ΑΕΚ (εντός έδρας), στις 14/11.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ 41-21

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 10-8, 14-9, 17-12, 19-13 (ημίχρονο), 23-13, 27-14, 30-15, 34-17, 38-19, 41-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κουκουλάς 6, Μιλοβάνοβιτς 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος 6, Παπαδόπουλος 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλιάιτς, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 5

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μανούσος, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 10, Πετράκος 3, Μπούζος, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Κλημανόγλου, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος, Δίπλαρος 5, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1

Διαιτηές: Φωκίτης - Γιαβρούτας, Δίλεπτα: 4 - 2, Πέναλτι: 3/4 - 4/5