Θρίλερ στα Σκόπια και πρόκριση της Βαρντάρ, στα τελευταία δευτερόλεπτα, στο Final 4 της SEHA (vids) - greekhandball.com

Τι και αν η Νέξε επικράτησε της Βαρντάρ με 26-25 στη χθεσινή (29/08) αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στα Σκόπια; Το σύνολο της Β. Μακεδονίας πήρε το «εισιτήριο» για το Final 4 της SEHA, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα 4-6 Σεπτεμβρίου στην πόλη Ζαντάρ της Κροατίας. Και αυτό καθώς είχε κυριαρχήσει της Νέξε, στον πρώτο αγώνα, εκτός έδρας, με 31-30 (08/03).
Η χθεσινή βραδιά επεφύλασσε συγκλονιστικό φινάλε, αφού μόλις οκτώ δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του παιχνιδιού, ο 28χρονος Πολωνός πίβοτ, Πατρίκ Βάλζακ, λύτρωσε την Βαρντάρ μ' ένα... παλικαρίσιο γκολ.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 13-13 και στην επανάληψη, πέντε λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, οι Κροάτες προηγούνταν με τέσσερα τέρματα (24-20). Οι παίκτες της Βαρντάρ δεν παραιτήθηκαν και έκαναν το... come back μειώνοντας σε 24-23. Στη συνέχεια, η Νέξε σημείωσε το 25-23, η Βαρντάρ το 25-24, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με 26-24 και τελικά ο Βάλζακ πέτυχε το «χρυσό» γκολ... γράφοντας το 26-25.
Η Βαρντάρ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό της SEHA την επίσης κροατική, PPD Ζάγκρεμπ.