Κυριαρχία της ΑΕΚ απέναντι στον Άρη Νίκαιας στην πρεμιέρα των Νέων - greekhandball.com

Κυριαρχία της ΑΕΚ απέναντι στον Άρη Νίκαιας στην πρεμιέρα των Νέων

του Μανώλη Νεόφυτου

Με το... δεξί μπήκε η ΑΕΚ στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση επικράτησε με 37-31 του Άρη Νίκαιας έχοντας «χτίσει» ήδη από το πρώτο ημίχρονο διαφορά στο σκορ. Ο Άρης, από την άλλη, αδυνατούσε να αντιδράσει και να φανεί απειλητικός κόντρα στους Κιτρινόμαυρους, που ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Το ημίχρονο, έτσι, «έκλεισε» με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα 10 τερμάτων (21-11).
Στην επανάληψη, ο ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε. Ο Άρης επιχειρούσε να μειώνει στο σκορ, δίχως ωστόσο να πετύχει κάτι καλύτερο, διότι η Ένωση έβρισκε γκολ από μακρινά σουτ και αιφνιδιασμούς. Με αυτόν τον τρόπο, κρατούσε μακριά τον Άρη και τελικώς, κυριάρχησε με 37-31.

ΑΕΚ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 37-30

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 8-4, 11-5, 14-8, 18-10, 21-11 (σκορ ημιχρόνου), 23-15, 26-17, 29-21, 31-24, 33-27, 37-30

ΑΕΚ: Βασιλακάκης, Λαζάρου 1, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 5, Γιάντσα 7, Βασιλόπουλος 4, Στάθης 5, Κοτσιώνης 8, Σφάελος-Παπαϊωάννου 1, Ζαφειράκης, Κοβανής 5, Σιγαλός, Μπαμπατζανίδης, Πολυζωρόπουλος 1, Βασιλείου

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Eφραιμίδης, Ζιώγας 1, Θεοδώρου 2, Βλάχος 9, Παϊπάης, Στάθης 2, Τσιβγούλης, Καραμπέκιος, Κοκκοράκης 2, Αναστασίου 1, Ακερμανίδης, Γρέκας 1, Χουρσουντιάν 12, Σάμιος, Βοϊδήλος, Ξυπνητός

Δίλεπτα: 5 - 0, Πέναλτι: 2/2 - 0/2

Διαιτητές: Μερτινιάν - Κινατζίδης