Πρώτη νίκη για την Προσοτσάνη με σούπερ Σεβδιλή - greekhandball.com

Πρώτη νίκη για την Προσοτσάνη με σούπερ Σεβδιλή

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Με απόλυτη πρωταγωνίστρια την Αβραμίνα Σεβδιλή των 19 τερμάτων, ο ΑΟ Προσοτσάνης επιβλήθηκε (37-29) του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα, για την πρώτη νίκη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων και το προβάδισμα για κατάκτηση μεταλλίου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα  οι  δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ (3-3) μέχρι το 6ο λεπτό. Στη συνέχεια, η Προσοτσάνη  με εύστοχους αιφνιδιασμούς πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (7-4 στο 11', 9-6 στο 14', 12-8 στο 19', 15-11 στο 24'), κλείνοντας το ημίχρονο με 18-14.
Στην επανάληψη αύξησε την διαφορά στο 36' (22-15) και στο 46' (29-20), καταγράφοντας εύκολα στην πρώτη νίκη της σε τρεις αγώνες, η οποία της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για το χάλκινο μετάλλιο εφόσον νικήσει στον τελευταίο της αγώνα την Πέμπτη το Καματερό, ανεξάρτητα από το αυριανό αποτέλεσμα του αγώνα της Πυλαίας με το Πανόραμα.
Η Σεβδιλή με τα 19 γκολ που πέτυχε, πιθανότατα είναι… από απόψε η πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης, φτάνοντας τα 41 σε τρεις αγώνες. Στις διακριθείσες και οι Αμβροσιάδου, Νούση. Από την Πυλαία ξεχώρισαν Κουκμίση και Αθανασία Τσιγαρίδα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 29-37
Πεντάλεπτα:
 2-3, 3-6, 7-10, 9-12, 12-15, 14-18 (ημ.), 15-22, 17-25, 19-28, 23-29, 25-32, 29-37
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Σκανδάλης): Κουκμίση 10, Καπρινιώτη, Αθανασία Τσιγαρίδα 8, Γουδή, Σούσκα, Ανδρεανίδου, Βαρσάμη, Χωρινού 2, Μήγγα 2, Βράμπα 3, Αθηνά Τσιγαρίδα 2, Αμπατζίδου 1, Χριστοφορίδου 1, Μαλιόγκα, Μαντζαρλή, Παζβαντίδη.
ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Κιάκος): Λεωνίδου, Κατσιγιάννη, Σεβδιλή 19, Τσαλκίδου 1, Αμβροσιάδου 9, Δουλκερίδου, Ιωαννίδου 1, Νούση 5, Τσιαμούρα 1, Σπυρίδου 1, Βολακλή, Μελαδίνη, Παναγιώτου, Κουβακά.

Διαιτητές: Νικολαΐδης – Τζαφερόπουλος
Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/3 – 4/4

Η βαθμολογία: 1. ΑΕΠ Πανόραμα 4, 2. Εθνικός Κοζάνης 4, 3. ΑΟ Προσοτσάνης 2, 4. ΑΕΣΧ Πυλαίας 2, 5. ΓΑΣ Καματερού 0