Παιχνίδι για γερά... νεύρα στο Άργος, μοιράστηκαν από έναν βαθμό Διομήδης και Δούκας - greekhandball.com

Διομήδης Άργους και Δούκας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 21- 21 (12-11 ημίχρονο), στο κλειστό της Νέας Κίου, σε μια αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκαν με 10-7 στο δέκατο ένατο λεπτό, με το γκολ του Ντούνη. Ωστόσο οι «Λύκοι» κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, πριν την ανάπαυλα, έχοντας σε εκπληκτικό απόγευμα τον τερματοφύλακά τους, Ραντουλέσκου.

Στο δεύτερο μέρος, τα "Εκπαιδευτήρια" πήραν εκ νέου "κεφάλι" στο σκορ και έδειξαν ότι θα έφταναν στην κατάκτηση των δύο βαθμών της νίκης, καθώς επτά λεπτά πριν το τέλος είχαν πλεονέκτημα τριών τερμάτων (17-20). Παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη, δεν παρέδωσε τα... όπλα και με ένα επιμέρους σκορ 4-1, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Ντούνης διαμόρφωσε το 21-20, ένα λεπτό πριν το τέλος, ωστόσο ο Γκολούμποβιτς είπε την τελευταία "λέξη", ισοφαρίζοντας στο φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κρητικός με επτά τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 8-10, 10-11, 12-11 (ημίχρονο), 12-13, 13-15, 15-17, 17-19, 19-20, 21-21

Διομήδης Άργους: Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 2, Παπαντονόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 2, Μανασάκης, Μπόσκος 4, Χαντέλης 1, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 3

Δούκας: Ζαλώνης, Κρητικός 7, Τόμπρος 1, Μελετάκος 4, Καραδήμας, Πανταζής, Τζάνος, Αποστολόπουλος, Ντούνης 4, Τότος 2, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 1

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης,

Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 0/2 – 2/4.  Κόκκινη κάρτα: Τζίμπουλας (επικίνδυνο παιχνίδι )