Παλικαρίσιο "διπλό" της Πυλαίας μέσα στη Νέαπολη - greekhandball.com

Παλικαρίσιο "διπλό" της Πυλαίας μέσα στη Νέαπολη

Επιβλητική η ομάδα της Πυλαίας, ¨πέρασε" από την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με σκορ 27-25 (11-14 ημίχρονο). Σημειώνεται ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο τεχνικός του "Δικεφάλου του Βορρά", Αλέξης Παπαβασίλης, υπέβαλε την παραίτησή του (δείτε εδώ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί 3-0, μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 14-11. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω με 24-22, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, απέδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό... φεγγάρι, ανατρέποντας την κατάσταση, με μπροστάρη τον Καβουσανάκη. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας των νικητών Ανδρέας Ορφανουδάκης, χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις του. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παλάσκας με 9 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-6, 8-7, 10-10, 14- 11 (ημίχρονο), 15-12, 18-15, 19-18, 22-20, 25-24, 25-27

ΠΑΟΚ: Κωστακίδης Π. 2, Παλάσκας 9, Μπαλτατζής 1, Παπαβασίλης, Κοκώνης, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 4, Ελευθεριάδης 2, Κωστακλιδης Θ., Λοϊζος, Μαστορογιάννης 2, Κυριακίδης 1, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 2 .

Πυλαία:. Ραντούλοβιτς,Ζαφείρης, Ανθομελίδης 1, Μέτσης 1, Κουκμίδης Ν. 4, Καραπαναγιωτίδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Ορφανουδάκης 1, Ανανιάδης 3, Καλόμοιρος 4, Αλεξανδρίδης, Καβουσανάκης 4, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 3, Αλατσατιανός 1, Κουκμίσης. Κ. 3.

Διαιτητές : Πατιός- Τσιάνας

Δίλεπτα: 7-8. Πέναλτι: 5/5- 4/5. Κόκκινη κάρτα: Τσαναξίδης (τρία δίλεπτα)