"Ψυχωμένη" εμφάνιση του Ιωνικού Ν.Φ., επικράτησε δίκαια του Αερωπού Έδεσσας - greekhandball.com

"Ψυχωμένη" εμφάνιση του Ιωνικού Ν.Φ., επικράτησε δίκαια του Αερωπού Έδεσσας

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας, των πολλών απουσιών, με σκορ 30-22 (13-9 ημίχρονο), φτάνοντας τους 12 βαθμούς στη βαθμολογία της Handball Premier.

Η ομάδα του Μάκη Παπακώστα ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας πλεονέκτημα τριών γκολ στο τρίτο λεπτό. Ο Αερωπός σταδιακά «ψαλίδισε» τη διαφορά και ισοφάρισε με το πέναλτι του Μισαηλίδη σε 8-8 (17:02). Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και μπήκαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενοι με 13-9.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός έδειξε πολύ καλή εικόνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είχε τον απόλυτο έλεγχο, κατακτώντας δίκαια τους δύο βαθμούς της νίκης. Για τους γηπεδούχους Αϊβαλιώτης (7 γκολ) και Μπούτος (6) συνέβαλαν τα μέγιστα στο επιθετικό κομμάτι, βοηθώντας την ομάδα τους να επικρατήσει.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μισαηλίδης με 9 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-4, 8-6, 9-8, 11-8, 13-9 (ημίχρονο) 16-11, 17-14, 18-14, 22-17, 25-18, 30-22

Ιωνικός Ν.Φ ( Παπακώστας): Τσακνής, Νικολαΐδης 3, Αϊβαλιώτης 7, Νομικός 1, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Αποστολίδης, Ζαχάρης 2, Κρητικός, Συγγάρης 1, Μπούτος 6, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Λιόλιος 5, Τσάτσας 2, Μπουλούμπασης

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 2, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 4, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 9, Αποστολίδης 2, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος 1

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης

Δίλεπτα: 5 – 5. Πέναλτι: 1/2 – 5/9