Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Συγγάρης, λύτρωσε τον Ιωνικό (vid) - greekhandball.com

Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Συγγάρης, λύτρωσε τον Ιωνικό (vid)

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας πέτυχε ένα τεράστιο "διπλό", μέσα στην έδρα του Δούκα, με σκορ 25-24 (12-9 ημίχρονο), με ήρωα  τον τερματοφύλακά του, Θάνο Συγγάρη, ο οποίος σημείωσε το γκολ της νίκης, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων στο πέμπτο λεπτό του αγώνα με δύο γκολ του Αποστολίδη και ένα του Ζαχάρη (3-0). Ο Δούκας πέρασε μπροστά με 6-5 στο δέκατο έκτο λεπτό, αλλά από εκεί και μετά η ομάδα του Μάκη Παπακώστα πάτησε… γκάζι, πήρε εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ, μπαίνοντας στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενη με 12-9.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, παρ' όλα αυτά τα "Εκπαιδευτήρια" ανέτρεψαν την κατάσταση στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό (24-23 με τον Κρητικό). Ωστόσο η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πανηγύρισε εν τέλει τη νίκη, με το γκολ του Συγγάρη.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-4, 5-5, 6-9, 8-10, 9-12 (ημίχρονο), 12-14, 14-17, 16-19, 18-20, 22-22, 24-25

Δούκας: Ζαλώνης 3, Κρητικός 4, Τόμπρος 2, Παγιάτης, Μελετάκος, Παντζής, Τζάννος, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 5, Τότος 4, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 4

Ιωνικός Ν.Φ.: Τσακνής, Νικολαϊδης 2, Αϊβαλιώτης 4, Νομικός, Αργυράκης, Γκέρτσος 3, Αποστολίδης 7, Ζαχάρης 3, Κρητικός, Συγγάρης 2, Μπούτος 2, Μαντζόπουλος 1, Χελιώτης 1, Λιόλιος, Τσάτσας, Μπουλούμπασης

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης

Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 2/4- 4/6

Το γκολ του Θάνου Συγγάρη, όπως αυτό καταγράφηκε από την κάμερα του greekhandball.com