Εύκολη νίκη ο Ολυμπιακός πριν τη μάχη με την ΑΕΚ - greekhandball.com

Εύκολη νίκη ο Ολυμπιακός πριν τη μάχη με την ΑΕΚ

Συναντώντας αντίστασή μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο (6-6), ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή δεν δυσκολεύτηκε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που είχε απέναντι στον Άρη Νίκαιας, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση (38-25). Πλέον οι Ερυθρόλευκοι  «έπιασαν» την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν τα… ρέστα τους απέναντι στον Δικέφαλο, στο ΟΑΚΑ για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Στα του αγώνα, αιχμή του δόρατος για τους Πειραιώτες ήταν ο Λέμος με 8 τέρματα, ενώ από την αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Λαδάκης με 10.
Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή – Άρης Νίκαιας 38-25
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-6, 14-8, 17-11, 19-14 (σκορ ημιχρόνου), 20-16, 22-19, 26-19, 29-21, 33-24, 38-25
Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Σπίκιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 8, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Τζέριτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάτης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 2, Καρβάτσκι
Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 10, Αθανασίου, Βλάχος 1, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 1, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 6, Παπαδόπουλος, Κοκκοράκης, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Τζουνάρας 3, Χρηματόπουλος
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης – Ζήσης Δίλεπτα: 2-5 Πέναλτι: 8/10 – 1/1