Ολα για τα Σαββατιάτικα ματς της Β΄Εθνικής στο greekhandball.com : Ο Αρης λύγισε με το δόρυ του την Ασπίδα, ο 15άρης Μπιτόπουλος έλαμψε και πάλι, fair play από το Κορωπί, οι Πόντιοι έβαλαν 47 γκολ, αλλά, ο Μακεδών των 7 αθλητών αξίζει τον καθολικό σεβασμό, Τσέλιος και Τόσκας έλειψαν, ωστόσο οι ομάδες τους βρήκαν λύσεις, διπλό του Πολυνίκη - greekhandball.com

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  24-17

Σπουδαία νίκη για τον Αρη που πήρε βοήθειες από τους επανεμφανισθέντες Ελέτα-Γιαβρόγλου.
Μουλάκης, Μπρατίδης, Θεοδωρόπουλος, Καλιωράκης απουσίασαν από την Ασπίδα.
Eχει ενδιαφέρον η, σχετική, τοποθέτηση της ομάδας της Ξάνθης :
΄΄ Σε ένα πολύ κακό ματς για την Ασπίδα, η ήττα μάλλον ήρθε φυσιολογικά καθότι η ομάδα μας δεν μπήκε ποτέ στην ροή του ματς. Με κακή κυκλοφορία της μπάλας, άσχημα σουτ , κακή άμυνα η Ασπίδα βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο -6 (13-7). Η Ασπίδα προσπάθησε νωρίς στο 2ο ημίχρονο να μαζέψει τη διαφορά, αλλά με νέα λάθη , που οδήγησαν σε αρκετές αποβολές, δεν κατέστη δυνατό για την ομάδα μας να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.
Η Ασπίδα αγωνίστηκε εκ νέου με πολλές απουσίες (Θεοδωρόπουλος, Μουλάκης, Μπρατίδης, Καλλιωράκης) , όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την σημερινή εμφάνιση΄΄.

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 4-3, 5-4, 8-5, 11-6, 13-7 ( ημίχρονο ), 14-9, 15-10, 16-11, 18-14, 20-17, 24-17.

Διαιτητές : Χαρίτσος-Σαχίνογλου.

ΑΡΗΣ : Σαράφης 5, Βολιώτης, Ελέτα 8, Μπρόϊκος,  Σουγιουλτζής, Μαυρίδης, Τσακωνιάτης , Πίνο 4, Γιαβρόγλου 2, Παντελάκης, Καλοκίδης , Μασούρας, Θωμαϊδης 3,  Ταραμονλής 2, Μουρτζίνος .
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 5, Ακτενίζογλου , Ασκεπίδης 2, Βασιλακόπουλος, Ευθυμίου, Καζαντζίδης 2, Λευθέρης, Καραμανώλης, Κόλλιας 3, Μόσχος,  Ναθαναηλίδης 2, Νικολαίδης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής , Χασμάς 1, Σαλή Ογλου 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 32-21

Με ελλείψεις αγωνίσθηκαν και οι 2 ομάδες.
Από τον Πανσερραϊκό έλειψε ο πρώτος σκόρερ του, Τσέλιος, όπως και ο Τσιφούτης ενώ ο Απόλλωνς Σταυρούπολης δεν είχε, μεταξύ άλλων απόντων, τον δικό του σκόρερ, Λυμπούδη, όπως και τον Δουλαβέρη.
Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Κώστας Αλεξιάδης δήλωσε στο greekhandball.com :
΄΄Είχαμε ελλείψεις στο σημερινό ματς, καθώς παίξαμε χωρίς τον Πάνο Τσέλιο και τον Βασίλη Τσιφούτη. Η ομάδα πέτυχε όμως να κρατήσει τη διαφορά από την αρχή του αγώνα, την οποία καταφέραμε και τη διευρύναμε στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε αρκετά σχήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα αλλά και επίης να χρησιμοποιηθούν οι τέσσερις παίδες που ήταν στην αποστολή για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα που παρά τις αρκετές ελλείψεις που είχε, αγωνίσθηκε καλά και  τα παιδιά του έδειξαν μεγάλη αγωνιστική θέληση μέχρι το τέλος του αγώνα΄΄.

Διαιτητές : Σαπανίδης-Ηλιάδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ : Λογοθετίδης, Προδαφίκας, Τσίτος 6, Μαργαρίτης 2, Αλαμάνος 2,  Χατζηδήμος 1, Σταυρακούδης 1, Χατζηδήμος, Καμαράκης 3, Φουντουκίδης 2, Σουρβίνος 1, Ντάμαρης 5, Αρβανιτίδης 2, Κωστόπουλος 5, Μόσχογλου 2, Βραμπάκης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ : Μαυρίδης 6, Παππάς, Τσακαλίδης 3,  Φωτιάδης, Λίτος 7,   Ζώης 3, Μακρυγιάννης 2, Μίμης, Μπιτσιάνης.

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ-ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ  34-31

Με 15 γκολ από τον Μπιτόπουλο, η Δόξα Βύρωνος πήρε το ντέρμπι.
Λόγω της χαμηλής τάσης του ρεύματος στο κλειστό του Βύρωνα, σε μία μεριά του γηπέδου ο φωτισμός δεν ήταν επαρκής, αλλά, κρίθηκε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα για την διεξαγωγή του αγώνα.
Αξιοσημείωτα τα σχόλια για το παιχνίδι από τους ηττημένους :
΄΄ Η  ομάδα μας στο αποψινό της παιχνίδι άφησε δύο βαθμούς στο Βύρωνα και την πρώτη θέση στον όμιλο. Παιχνίδι χωρίς νεύρο από τους παίχτες μας. Δεν μπόρεσαν καμία στιγμή να παρακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων. Πολλές άστοχες τελικές προσπάθειες, λίγοι και χαμένοι αιφνιδιασμοί, και πολλά πέναλτι καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν ήταν η μέρα μας. Συγχαρητήρια στη Δόξα Βύρωνα΄΄.

Διαιτητές : Βήτας-Σκλαβενίτης

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ : Παντελάκης 1, Πολυμενόπουλος , Παπαπαύλου , Κοκκίνης 2, Λάγιος , Ρουσιώτης , Μωραϊτης 7, Στεφανίδης 3, Μπιτόπουλος 15, Χατζηαλεξανδρής 5, Πορτόγλης, Αϊβάζης 1, Παπαδημητρόπουλος, Γεωργίου, Σαλογιάννης, Καλαμάτας 1.

ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ : Βλαχάκης, Μπαντουράκης, Τσεβάς 5, Αλεξανδρής 2, Τόλιας 1 Χρήστου, Κορδογιάννης 1, Παπακωνσταντίνου, Φακίνος, Μαντζούκας, Δεληκούρας 3, Κάββαλος, Παπασπύρου 9, Αναγνώστου , Δαμίγος 1, Βλάχος 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 22-27

Διαιτητές : Ψύλλος-Γιαβρούτας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ :  Ακριβός, Παναγιωτίδης 1, Μανωλίτσης 1, Μπερκέτης 7, Τσαμούρης 4, Ξενίδης, Λοπαρνάκης 1, Λαγός, Νάκος 1, Κουρής 5, Βρεττός, Καραθεοδωρής, Γιαννακόπουλος 1, Ντρέου, Καμερλής, Νίνος 1.
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ : Συντρίκος, Αϊβαλιώτης, Πριόβολος 1, Μίχος 2, Τσεχαγιάς 2, Τοπάλι 7, Μιχαλάκης, Μουζακιώτης, Ρόντος 7, Κόκκινος 3, Αρσενόπουλος 5, Καραφωτιάς.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ 40-27

Αν και δεν είχε Τόσκα και Φιδάνα, τους δύο πρώτους σκόρερς της, η Προσοτσάνη επικράτησε της ΓΕ Δράμας, βάζοντας μάλιστα 40 γκολ.

Τα πεντάλεπτα : 3-0, 4-2, 7-5, 9-8, 13-8, 16-11( ημίχρονο ), 19-12, 25-17, 30-20, 34-24, 37-25, 40-27.

Διαιτητές : Ουζούνης-Παρασκευούδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ : Δ.Βρασνάκης, Αστεριάδης, Μπουλούκης 10, Παπαδόπουλος 1, Βασιλείου, Φιλίππου 7, Παπάζογλου 2,  Νικολαϊδης 8, Καραμούδας 7, Τσίρκου 2, Κοτζαπαναγιώτης 2, Μαργαριτίδης 1, Τσεπενέκης, Στεργιάκος.
ΓΕ ΔΡΑΜΑΣ : Αράπογλου, Μπαρλιάτσας, Κιουμουρτζόγλου, Καμπαταγής 2, Ταμπούρης 1, Αντωνίου 1, Ιορδανίδης 2, Παυλίδης 8, Καραγιάννης 4, Πετρίδης 3, Σερταρίδης 6.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ-ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  47-25

Οι Πόντιοι Κιλκίς πήραν 25 γκολ από Δ.Κωστόπουλο και Σαλαβασίδη και έφθασαν άνετα στην νίκη με 47-25, σε ένα ματς όπου στο δεύτερο ημίχρονο, αν και με μόλις 7 παίκτες στην αποστολή του και μάλιστα με μεγάλο μέσο όρο ηλικίας, ο Μακεδών κατέβαλλε αξιέπαινη προσπάθεια, με επιμέρους σκορ 22-21.
Ο προπονητής των Ποντίων Κιλκίς Κώστας Κωστόπουλος, σχολίασε στο greekhandball.com  :
΄Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Το μόνο που μπορώ να πω είναι συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για το κουράγιο της και απέραντο θαυμασμό. Εμείς δώσαμε την ευκαιρία στους μικρούς να παίξουν 60 λεπτά΄΄.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος-Μπαλάκος.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ : Kαλαϊτζής 1, Δ.Κωστόπουλος 11, Σαλαβασίδης 14, Τσαχουρίδης 4, Ορμανίδης 3, Ιωαννίδης 1, Κατακαλίδης, Μωϋσίδης 3, Ασλανίδης 5, Τσιφτσής 4, Τσιβιντζέλης 1.
ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ : Μπαχάς 4, Γήττας 8, Παπαδόπουλος 1, Φλογενίδης , Κατσούνης 5, Κυρκενίδης 6, Μαστιχίδης 1.