Στο... ρελαντί η ΑΕΚ, επικράτησε άνετα του Ιωνικού Ν.Φ. - greekhandball.com

Στο... ρελαντί η ΑΕΚ, επικράτησε άνετα του Ιωνικού Ν.Φ.

Η ΑΕΚ είχε ένα εύκολο βράδυ Σαββάτου, καθώς επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 30-18 (13-8 ημίχρονο), στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.  Η «Ένωση», μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Διομήδη Άργους, είχε την ευκαιρία να «ξεμουδιάσει», παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο χάντμπολ, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στις νίκες. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν έχασε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, ενώ από το έκτο λεπτό είχε πάρει διαφορά ασφαλείας της τάξεως των πέντε γκολ (7-2, με το τέρμα το Κεδέρη).
Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΚ βελτίωσε την επιθετική της εικόνα, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μάλικ Χόγκας με 8 τέρματα, ενώ από την πλευρά του Ιωνικού, ο Λιόλιος πέτυχε 5.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-3, 9-5, 11-6, 12-8, 13-8 (ημίχρονο), 17-9, 19-12, 22-12, 27-15, 28-17, 30-18

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής 3, Μωραϊτης 2, Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Πλάθα, Φλορίδο, Χόγκας 8, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 5, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόιου 2, Κεδέρης 6

Ιωνικός Ν.Φ. (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαπούλιος 3, Νικολαϊδης 1, Αϊβαλιώτης 2, Νομικός 1, Μπούτος, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης, Κρητικός, Συγγάρης, Κότσιρας, Μαντζόπουλος 4, Χελιώτης, Λιόλιος 5, Τσάτσας 1, Μπουλούμπασης

Διαιτητές: Τσάκωνας- Ψύλλος

Δίλεπτα 3-2:  Πέναλτι: 3/3- 1/2