Ματς για... γερά νεύρα στον Βύρωνα, κυριάρχησε η Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Ματς για... γερά νεύρα στον Βύρωνα, κυριάρχησε η Νέα Ιωνία

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι που διεξήχθη στον Βύρωνα μεταξύ του Αθηναϊκού και της Νέας Ιωνίας, καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν, αφού είχαν, πριν από το ματς, 9 πόντους η κάθε μία. Παράλληλα, αμφότερες μετρούσαν δύο διαδοχικές εκτός έδρας ήττες, μέσα στο 2020. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 23-21 και να κατακτήσουν, έτσι, μια σημαντική νίκη, σ' ένα παιχνίδι με ένταση (δείτε εδώ), αψιμαχίες και νεύρα. Ο Φάμπατς ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αλλά από την στιγμή που αποβλήθηκε, στο 34ο λεπτό, με τρία δίλεπτα και αποσύρθηκε, έτσι, από τον αγωνιστικό χώρο, η Νέα Ιωνία κέρδισε έδαφος και κυριάρχησε.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΥΡΩΝΑ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 21-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-6, 8-7, 9-10, 9-13 (σκορ ημιχρόνου), 9-15, 10-15, 13-17, 15-19, 18-20, 21-23

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΥΡΩΝΑ (Βαρελτζής Ι.): Μπαξεβάνης, Σαμαράς 4, Γραμματικόπουλος, Κραουνάκης, Μουρελάτος 4, Ζύλι, Λιώρης 1, Μαργαρής, Μαγκαφουράκης, Μαϊθιάδης 3, Κατρής 1, Τσικριτέας 1, Νικολάου 1, Φάμπατς 4, Μαρούλας 1, Οργανόπουλος 1

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Μπένιας Γ.): Σακάλογλου, Κούτσης 2, Καμπουράκης 1, Στέφανι, Μπίλος Κ. 2, Χρυσολώρας, Μπένιας 1, Ιατρίδης, Γκουλής, Γκλαβόπουλος, Οικονόμου 1, Δανέζης 1, Κυριαζόγλου 1, Μπίλος Ι. 5, Τσαγκογεώργας 9, Γκούλης

Διαιτητές: Γιαβρούτας - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 9-5 (Αποβολή: Φάμπατς, 33:27, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 1/1-6/6