Αδίκησε τον εαυτό του ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας, που ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Αδίκησε τον εαυτό του ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας, που ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε (26-28) ο ΠΑΟΚ από την Νέα Φιλαδέλφεια, με αντίπαλο τον Ιωνικό. Ο Δικέφαλος του Βορρά τα βρήκε... σκούρα απέναντι στο σύνολο του Μάκη Παπακώστα, που κοίταξε στα μάτια τους Θεσσαλονικείς.
Στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τα ηνία, πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (10-11).
Σε όλη την διάρκεια του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ιωνικός πίεσε ασφυκτικά τον ΠΑΟΚ, που είχε χαλαρώσει. Προσωπικά λάθη, επιπολαιότητες και ατυχίες, στέρησαν από την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας την ευκαιρία να πάρει θετικό αποτέλεσμα, σ' ένα απόγευμα, στο οποίο έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά αδίκησε τον εαυτό της, κόντρα στον ΠΑΟΚ των δεκατεσσάρων, λόγω των πολλών τραυματισμών, επιλογών.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – ΠΑΟΚ 26-28

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 7-3, 9-6, 10-8, 10-11 (σκορ ημιχρόνου) 12-15, 15-19, 18-23, 20-25, 23-27, 26-28

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Παπακώστας Μ.): Τσακνής, Παπαπούλιος 6, Νικολαΐδης, Αϊβαλιώτης 8, Νομικός, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης, Κρητικός, Συγγάρης, Μπούτος 3, Μαντζόπουλος 2, Χελιώτης, Λιόλιος 5, Τσάτσας

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης Α.): Κωστακίδης 8, Παλάσκας 8, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Γιαννακίδης, Αποστόλου, Εμμανουήλ, Τσαναξίδης 6, Κωστακίδης, Μαστορογιάννης 3, Γιορανίδης, Κυπραίος 1, Γιαννακίδης, Κριούτσκοφ

Διαιτητές: Συρεπίσιος - Μερτινιάν, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 3/4 – 1/2

Β. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 51:22 του αγώνα απεβλήθη ο αθλητής της Β' ομάδος (ΠΑΟΚ) Κυπραίος Γεώργιος (...) για επικίνδυνο μαρκάρισμα κατά αντιπάλου. Το δελτίο του αθλητή δεν κρατήθηκε».