Τελευταία νέα

Το πρόγραμμα των Προολυμπιακών τουρνουά Ανδρών και Γυναικών


Η Παγκόσμια Ομοσπονδία Χάντμπολ ανακοίνωσε χθες (24/2) το πρόγραμμα των Προολυμπιακών τουρνουά . Οι αγώνες των Γυναικών θα διεξαχθούν σε Ισπανία, Ουγγαρία και Μαυροβούνιο από τις 20 έως τις 22 Μαρτίου, ενώ των Ανδρών θα πραγματοποιηθούν σε Γαλλία, Γερμανία και Νορβηγία από 17 έως 19 Απριλίου. Στο κάθε τουρνουά μετέχουν τέσσερις ομάδες και αυτές που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις , θα πάρουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, το καλοκαίρι του 2020 (συνολικά έξι εισιτήρια στους Άνδρες και έξι στις Γυναίκες).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων (οι ώρες διεξαγωγής τους είναι τοπικές):

Γυναίκες:
Προολυμπιακό Τουρνουά Ισπανίας
20 Μαρτίου 2020
Σενεγάλη- Αργεντινή 18:15
Ισπανία- Σουηδία 21:00
21 Μαρτίου 2020
Σουηδία- Αργεντινή 18:00
Ισπανία- Σενεγάλη 20:30
22 Μαρτίου 2020
Αργεντινή- Ισπανία 18:30
Σουηδία- Σενεγάλη 21:00

Προολυμπιακό τουρνουά Ουγγαρίας
20 Μαρτίου 2020
Καζακστάν- Ουγγαρία 17:00
Ρωσία- Σερβία 20:00
21 Μαρτίου 2020
Σερβία- Ουγγαρία 17:30
Ρωσία- Καζακστάν 20:30
22 Μαρτίου 2020
Σερβία- Καζακστάν 17:30
Ουγγαρία- Ρωσία 20:30

Προολυμπιακό τουρνουά Μαυροβουνίου
20 Μαρτίου 2020
Ρουμανία- Ταϊλάνδη 17:00
Νορβηγία- Μαυρροβούνιο 19:30
21 Μαρτίου 2020
Μαυροβούνιο- Ταϊλάνδη Thailand 17:00
Νορβηγία- Ρουμανία 19:30
22 Μαρτίου 2020
Μαυροβούνιο- Ρουμανία 16:00
Ταϊλάνδη- Νορβηγία 18:30

Άνδρες:
Προολυμπιακό τουρνουά Νορβηγίας
17 Απριλίου 2020 
Χιλή- Ν.Κορέα 17:30
Νορβηγία- Βραζιλία 20:00
18 Απριλίου 2020
Βραζιλία- Ν. Κορέα 17:30
Νορβηγία- Χιλή 20:00
19 Απριλίου 2020
Βραζιλία- Χιλή 17:30
Ν. Κορέα- Νορβηγία 20:00

Προολυμπιακό τουρνουά Γαλλίας
17 Απριλίου 2020 
Τυνησία- Πορτογαλία 18:30
Γαλλία- Κροατία 21:00
18 Απριλίου 2020
Κροατία- Πορτογαλία 18:30
Γαλλία- Τυνησία 21:00
19 Απριλίου 2020
Κροατία- Τυνησία 18:30
Πορτογαλία- Γαλλία 21:00

Προολυμπιακό τουρνουά Γερμανίας
17 Απριλίου 2020 
Γερμανία- Σουηδία 17:15
Σλοβενία- Αλγερία 19:45
18 Απριλίου 2020
Γερμανία- Σλοβενία 17:15
Σουηδία- Αλγερία 19:45
19 Απριλίου 2020
Αλγερία- Γερμανία 15:45
Σουηδία- Σλοβενία 18:15

Οι χώρες που έχουν ήδη εξασφαλίσει την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ιαπωνίας:

Άνδρες: Ιαπωνία, Δανία, Ισπανία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή
Γυναίκες: Ιαπωνία, Ολλανδία, Γαλλία, Αγκόλα, Ν. Κορέα, Βραζιλία

No comments