Επιστροφή στις νίκες για τον Δούκα - greekhandball.com

Επιστροφή στις νίκες για τον Δούκα

Ο Δούκας επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 25-22 σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη. Η ομάδα του Κώστα Μπούνα προηγήθηκε με 10-2 στο εικοστό λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα τρομερό σερί 7-0, μείωσαν στο ένα γκολ, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10-9). Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν τους δύο βαθμούς. Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Κρητικός και Ντούνης, οι οποίοι σημείωσαν από επτά τέρματα.

Ανησυχία υπάρχει στο "στρατόπεδο" του Φαίακα, αφού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάνος Κουμαραδέλης προσγειώθηκε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, αμέσως μετά από τέρμα που σημείωσε. Στην ομάδα εκφράζονται φόβοι ότι ο παίκτης έχει υποστεί ρήξη χιαστού.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-1, 7-2, 9-2, 10-4, 10-9 (ημχ.), 11-9, 13-11, 15-13, 17-16, 20-17, 25-22

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 7, Τόμπρος 1, Μελετάκος 1, Καραδήμας, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 7, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 4.

Φαίακας (Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας 6, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 3, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 3, Δελλής 5, Όντσεφ 4, Βλαχόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Χάλαρης, Νάστος.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν.

Δίλεπτα: 5 – 6, Πέναλτι: 2/2 – 3/3