Τελευταία νέα

Ρεκόρ με 32 χρόνια παρουσίας στους τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος, για την Σοφία Ναϊσίδου με την Νέα Ιωνία


Η Νέα Ιωνία έχει αγωνισθεί σε 12 τελικούς Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών έως τώρα και οι ιθύνοντες της ευελπιστούν ότι ο 13ος θα είναι γούρικος για την ομάδα τους.
Χαρακτηριστικό, πάντως, είναι ότι μόνο ένα πρόσωπο από την Νέα Ιωνία έχει δώσει το παρών και στους 12 τελικούς και θα είναι μάλιστα και το Σάββατο στην Βέροια.
Η διαχρονική παρουσία, αφορά την Σοφία Ναϊσίδου, που ήταν το 1988 αθλήτρια της Νέας Ιωνίας, στον πρώτο τελικό του συλλόγου, απέναντι στον Αθηναϊκό και αποχαιρέτησε την ενεργό δράση στον τελικό Κυπέλλου του 1998, με την Αρτα.
Συνέχισε ως προπονήτρια και πλέον ως Τεχνική Διευθύντρια της Νέας Ιωνίας.
΄΄ Με κράτησε η αγάπη για το άθλημα και τα παιδιά και ο στόχος να υπηρετώ το χάντμπολ, στο οποίο είναι αφιερωμένη η ζωή μου όλη ΄΄ σχολίασε στο greekhandball.com  η Σοφία Ναϊσίδου.
Με την ευκαιρία, ας θυμηθούμε όλους τους τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών :

33ος (Άρτα, 16/2/2019) ΠΑΟΚ- Αναγέννηση Άρτας 33-23
32ος (Κοζάνη, 24/2/2018) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 21-20
31ος (Καματερό, 19/2/2017) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 37-17
30ος (Μίκρα, 14/2/2016) ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 32-31
29ος (Πυλαία, 27/3/2015) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (Βέροια, 11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (Αμύνταιο, 9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 18-23
26ος (Λουτράκι, 25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦΝΙ 21-20
25ος (Δαϊς, 13/3/2011) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (Άρτα, 21/3/2010) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (Βύρωνας, 22/2/2009) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (Γιαννιτσά, 24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (Βέροια, 13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (Αμύνταιο, 30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (Δράμα, 14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (Πάτρα, 29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (Μίκρα, 6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (Άρτα, 14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (Πάτρα, 7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (Νεάπολη, 14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (Κοζάνη, 6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 32-25
12ος (Κορυδαλλός, 22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 36-19
11ος (Ιλίσια, 14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (Δράμα, 24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (Νεάπολη, 24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (Μίκρα, 11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (Βύρωνας, 12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (Θεσσαλονίκη, 21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (Θεσσαλονίκη, 27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (Θεσσαλονίκη, 2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (Μετς, 28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (Ιλίσια, 20/6/1988) ΟΦΝΙ- Αθηναϊκός 13-14
1ος (Νεάπολη, 21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος 19-13

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (9): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 5 (8): 2011, 2013, 2015, 2017, 2018
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΠΑΟΚ: 3 (3): 2014, 2016, 2019
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)

No comments