EURO 2020: Καταιγιστική η Ισπανία, για πέμπτη διαδοχική φορά στα ημιτελικά - greekhandball.com

EURO 2020: Καταιγιστική η Ισπανία, για πέμπτη διαδοχική φορά στα ημιτελικά

Η Ισπανία προκρίθηκε για πέμπτη διαδοχική φορά στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά τη χθεσινή (20/1) επικράτησή επί της Λευκορωσίας με σκορ 37-28 (17-16 ημίχρονο). Οι Λευκορώσοι, ήταν ανταγωνιστικοί για σαράντα λεπτά, ωστόσο το κίνητρο της Ισπανίας για πρόκριση στους «4» του θεσμού αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αποτελέσματος. Στις δεκαπέντε αποκρούσεις σταμάτησε ο τερματοφύλακας των Ιβήρων, Γκονζάλο Πέρες ντε Βάργκας και έτσι ανακηρύχθηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κροατία, η οποία είχε ήδη προκριθεί στα ημιτελικά , νίκησε την Τσεχία με 22-21 (11-9 ημίχρονο), με τον προπονητή της  να ξεκουράζει αρκετά από τα «αστέρια» της ομάδας, δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίκτες του. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Μάρκο Μάμιτς με πέντε γκολ.

Ισπανία και Κροατία συνεχίζουν αήττητες την πορεία τους στο EURO, έχοντας πετύχει από νίκες, ενώ στην τελευταία αγωνιστική του «main round», θα τεθούν αντιμέτωπες. Αμφότερες έχουν συγκεντρώσει οκτώ βαθμούς.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της χθεσινής (20/1) ημέρας, η Γερμανία συνέτριψε την Αυστρία με σκορ 34-22 (16-13 ημίχρονο), και θα παίξει στον αγώνα κατάταξης για την 5η- 6η θέση.