Πήρε το ντέρμπι των "Δικεφάλων" η ΑΕΚ - greekhandball.com

Πήρε το ντέρμπι των "Δικεφάλων" η ΑΕΚ

H AEK ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ, με σκορ 31-30 (18-14 ημίχρονο), στην κατάμεστη αίθουσα "Γ. Κασιμάτης".
Η ομάδα του Αλέξη Παπαβασίλη ξεκίνησε καλύτερα και πήρε νωρίς ένα προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Κοκώνη (7-4). Ωστόσο η «Ένωση», βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ισοφάρισε σε 10-10 με τον Κεδέρη στο ενδέκατο λεπτό. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 18-15. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασαν τη διαφορά στο συν πέντε (21-16), αλλά ο ΠΑΟΚ έδειξε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, και όχι μόνο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά λίγο έλειψε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο η ΑΕΚ τελικά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη, φτάνοντας  στους δύο βαθμούς της νίκης.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μυλωνάς με 8 γκολ, ενώ των φιλοξενούμενων ο Παλάσκας με 6.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 31-30

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-8, 10-10, 12-12, 15-14, 18-15 (ημχ.), 20-16, 21-18, 23-20, 25-24, 29-27, 31-30

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 1, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 8, Χιμένεθ 4, Φλορίδο 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα 2, Γιόσμου, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 3, Παλάσκας 6, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 3, Κοκκώνης 1, Γιαννακίδης Ι., Αποστόλου 2, Τσαναξίδης 3, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης Θ., Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Γιαννακίδης Κ., Κιούρτσκοφ, Τσέγιοβιτς 3.

Διαιτητές: Τόλιος- Φωτακίδης,

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/3-5/7