Δίκαιη επικράτηση της Πυλαίας επί του μαχητικού Ιωνικού - greekhandball.com

Δίκαιη επικράτηση της Πυλαίας επί του μαχητικού Ιωνικού

Επιστροφή στις νίκες για την Πυλαία, η οποία επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 32-28.
Στις αρχές του πρώτου μέρους ο Ιωνικός φάνηκε ότι «πατούσε» καλύτερα με την ομάδα του Μάκη Παπακώστα να παίρνει ένα προβάδισμα τριών τερμάτων (4-7 με γκολ του Μπούτου), στο δέκατο έβδομο λεπτό. Σταδιακά η Πυλαία, βελτίωσε την άμυνά της και κατάφερε να φέρει την κατάσταση στα ίσια. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-13. Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, ενώ οι επεμβάσεις του Ραντούλοβιτς έπαιξαν καθοριστικό ρόλο ώστε να πάρουν «κεφάλι». Οι παίκτες του Πάνου Γούσιου ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαν τη διαφορά ακόμα και στο συν οκτώ (27-19). Μέχρι το τέλος το «σκηνικό» έμεινε το ίδιο με την Πυλαία να φτάνει στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 3-6, 7-9, 10-10, 13-13 (ημίχρονο), 15-15, 19-16, 22-17, 26-19, 29-23, 32-28

Πυλαία (Γούσιος): Ραντούλοβιτς 1, Καραπαναγιωτίδης, Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 5, Ανθομελίδης 3, Αντωνιάδης, Μέτσης, Κουκμίσης 5, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Ανανιάδης 3, Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 6, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου 3, Τριανταφυλλίδης Δ.1, Αλατσατιανός

Ιωνικός: Τσακνής, Συγγάρης, Παπαπούλιος 2, Νικολαϊδης 2, Αϊβαλιώτης 5, Νομικός 2, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μπούτος Λ. 5, Ζαχάρης, Μπούτος Π. , Μάγκος, Μαντζόπουλος 5, Λιόλιος6, Τσάτσας 1, Μπουλούμπασης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός

Δίλεπτα:5-3. Πέναλτι: 1/1- 4/4