Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών: Τρομερή ανατροπή της Ρουμανίας -Eκτός συνέχειας η Γαλλία - greekhandball.com

Η πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ιαπωνίας περιελάμβανε αναμετρήσεις οι οποίες είχαν συγκλονιστική εξέλιξη. Στο παιχνίδι της ημέρας, η Ρουμανία έκανε  πολύ μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Ουγγαρία και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με σκορ 28-27 (10- 16 ημίχρονο). Οι Ρουμάνες "κυνηγούσαν¨στο σκορ σχδεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν πίσω με τρία γκολ (26-23).Τελικά, το πέναλτι της Νεάγκου οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε τους δύο βαθμούς στην Ρουμανία. Η Νεάγκου ήταν εκπληκτική (10 γκολ) και συνέβαλε τα μέγιστα για να έρθει η νίκη.

Στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου η Ισπανία επικράτησε του Μαυροβουνίου με σκορ 27-26, έχοντας ως κορυφαία την Μιρέγια Γκονζάλες Αλβάρες. Η κάτοχος του τροπαίου Γαλλία ηττήθηκε από την Δανία (18-20), κατρακυλώντας στην τέταρτη θέση του ομίλου της με πέντε βαθμούς μένονταε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, ενώ η Ολλανδία ούσα πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, κέρδισε τη Νορβηγία με 30-28.
Μετά απο πέντε αγωνιστικές, Ισπανία και Ρωσία είναι οι μοναδικές αήττητες ομάδες στη διοργάνωση.