Ο Μπακαούκας Χρ. λύτρωσε την Σαλαμίνα σε... νεκρό χρόνο - greekhandball.com

Ο Μπακαούκας Χρ. λύτρωσε την Σαλαμίνα σε... νεκρό χρόνο

Με νίκη έκλεισε την χρονιά η Σαλαμίνα, που επικράτησε με 24-23, στην έδρα της, του Πανελληνίου και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών. Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο ημίχρονο με 12-11.
Η Σαλαμίνα δεν ανταπεξήλθε ιδιαίτερα ικανοποιητικά στα ανασταλτικά της καθήκοντα, αλλά επιθετικά ήταν αποτελεσματική. Ο τερματοφύλακας του Πανελληνίου, Τζανακάκης, βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και επενέβη πολλές φορές σωτήρια.
Στο 59:35 της αναμέτρησης, ο Μπαρμπαράκης εκτέλεσε πέναλτι υπέρ του Πανελληνίου, όμως ο Μανούσος απομάκρυνε την μπάλα και στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο αθλητής της Σαλαμίνας, Μπακαούκας Χ. κέρδισε πέναλτι. Ο ίδιος το εκτέλεσε, σε νεκρό χρόνο, και ευστόχησε χαρίζοντας, έτσι, τη νίκη στην ομάδα του.

*Στο φύλλο αγώνος γράφτηκε: «Ο ηλεκτρικός πίνακας του γηπέδου ήταν εκτός λειτουργίας. Ο αγώνας έγινε με χρονόμετρο χειρός».

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 24-23

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 6-6, 7-6, 8-9, 10-11, 11-12 (σκορ ημιχρόνου), 14-12, 15-13, 17-16, 20-18, 22-22, 24-23

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χριστοδούλου Χ.): Μανούσος, Εξαρχόπουλος, Μπακαούκας Γ., Μπακαούκας Χ. 11, Πετράκος 2, Μπούζος 1, Τσαρπάλης 1, Χιώτης, Κόρρος, Κλημάνογλου 8, Πασλής, Βασιλόπουλος, Φίλης, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Στραβομύτης Δ.): Τζανακάκης, Κατάκαλος, Βερτζώνης, Ξανθόπουλος 2, Χατζηγιάννης 6, Μπαλάσκας 1, Νιντερέγγερ 3, Ρεπούλιας, Μπαρμπαράκης 2, Μαυρομάτης Γ., Τσακούλης, Μαυρομάτης Δ. 1, Ζαφείρης 3, Χαρμπής, Ζάτσε 2, Αλικάκος 3

Διαιτητές: Tσάκωνας - Φωκίτης, Δίλεπτα: 4 - 4, Πέναλτι: 2/2 - 1/2