Το "κλείδωσε" από νωρίς ο Ιωνικός, πάλεψε όσο μπορούσε ο Φίλιππος - greekhandball.com

Το "κλείδωσε" από νωρίς ο Ιωνικός, πάλεψε όσο μπορούσε ο Φίλιππος

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Handball Premier, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας επικράτησε, εντός έδρας, του Φιλίππου Βέροιας με 31-27. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Φιλίππου, να μείνουν κοντά στο σκορ. Ο Ιωνικός πήρε ένα προβάδισμα πέντε γκολ (7-2) στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας από νωρίς ποιος είναι το ... αφεντικό. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σύλλογο της Νέας Φιλαδέλφειας να έχει μια διαφορά 7 τερμάτων (18-11). Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό έμεινε το ίδιο, με τους παίκτες του Μάκη Παπακώστα να φτάνουν στην τελική επικράτηση. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Αϊβαλιώτης με 9 γκολ. Για τους φιλοξενούμενους, που πάλεψαν όσο μπορούσαν, Παπαδόπουλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 10 τέρματα. Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η ομάδα της Βέροιας, αγωνίστηκε έχοντας ως προπονητή τον... παίκτη Σταύρο Παπαδόπουλο , ενώ στον πάγκο της,  δεν υπήρχε ούτε συνοδός. Ωστόσο, το παρών έδωσε ο τεχνικός της ΧΑΝΘ, Κώστας Τούτσης, ο οποίος προπονεί τον Φίλιππο, όταν αυτό είναι δυνατό.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, η ομάδα του Ιωνικού, βράβευσε τον "Δράκο" του ελληνικού μπάσκετ Παναγιώτη Γιαννάκη για την σημαντική προσφορά του στον ελληνικό αθλητισμό.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-2, 8-4, 12-7, 13-11, 18-11 (ημίχρονο), 19-13, 19-14, 23-17, 25-19, 28-22, 31-27

Ιωνικός Ν.Φ.:Τσακνής, Βαρής, Αργυράκης 1, Αϊβαλιώτης 9, Γκέρτσος, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 2, Κρητικός, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος 7,  Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 4, Μπουλούμπασης

Φίλιππος Βέροιας: Πατραμανής 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Παντελίδης 4, Νικολαϊδης 4, Βαρδάκας 3, Τζίνεβης 1, Μηλόπουλος,Καλλιαρίδης, Πιστόλας, Ταραμονλής, Παπαγιάννης 1, Παπαδόπουλος 10

Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 3/3- 3/3