Τα Βριλήσσια πήραν το "θρίλερ" - greekhandball.com

Τα Βριλήσσια πήραν το "θρίλερ"

Τα Βριλήσσια επικράτησαν εντός έδρας της Σαλαμίνας με σκορ 27-26 (14-15 ημίχρονο), σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της Σαλαμίνας στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, μετά από επτά αγωνιστικές. H αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά της, ωστόσο οι παίκτες του Γιώγου Δραγάζη έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο φινάλε, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Αντωνιάδης, πραγματοποίησε κατά διαστήματα εξαιρετικές επεμβάσεις, παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην τελική έκβαση του αποτελέσματος.
Ουσιαστικά η ομάδα των Βριλησσίων κλείδωσε τη νίκη στο προτελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, όπου με ένα σερί 3-0 διαμόρφωσε το 25-22 (σκόρερς οι Λέκκας, Βαμβακάς, Κουτσόπουλος).
Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού και των γηπεδούχων ήταν ο Κουτσόπουλος με εννέα γκολ. Από την άλλη πλευρά ο Μπακαούκας σημείωσε 8.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-6, 10-9, 11- 13, 14-15 (ημίχρονο), 15-17, 18-19, 20-20, 22-22, 25-22, 27-26.

Βριλήσσια: Ακάλεστος 4, Τσικογιαννόπουλος, Λέκκας 2, Λιάλιος, Τσαγκουλής 2, Νικολινταής, Παναγόπουλος, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος, Τσομπανίδης, Πέρρος 3, Κουτσόπουλος 9, Σομπιρακούλ 1, Βαμβακάς 6.

Σαλαμίνα: Μανούσος, Μπκαούκας Χ. 8, Πετράκος 5, Τρούλος 1, Μπούζος 1, Τσαρπάλης, Χιώτης, Κόρρος,Κλημάνογλου 2,Πασλής, Βασιλόπουλος 3, Φίλης, Αποστολίδης, Δίπλαρος 5, Γεωργακόπουλος 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωτακίδης

Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 0/1- 2/2