Ο Αερωπός νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα - greekhandball.com

Ο Αερωπός νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα

Συναρπαστικό παιχνίδι στην Έδεσσα, όπου ο γηπεδούχος Αερωπός, επικράτησε με 24-21 του Δούκα, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Αερωπός παρέμεινε στην 4η θέση με 12 βαθμούς, όπου συγκατοικεί με τον Διομήδη που πέρασε νικηφόρα από τη Βέροια. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα των εκπαιδευτηρίων που αγωνίστηκε χωρίς τον Κρητικό, υποχώρησε στην 8η θέση, παραμένοντας στους 7 βαθμούς.

Οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στο γήπεδο για να πάρουν τη νίκη, αφού ο μεν Αερωπός ήθελε να παραμείνει στην τετράδα, ο δε Δούκας να επιστρέψει στις επιτυχίες, ύστερα από πέντε ατυχή αποτελέσματα. Με το σκορ στο 8-8 στο 19' οι παίχτες του Αερωπού έχοντας την υποστήριξη των φίλων τους, ανέβασαν την απόδοση τους, και με ενα επι μέρους 7-3, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 15-11.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Κώστα Μπούνα, προσπάθησαν να αντιδράσουν, και τα κατάφεραν να μετατρέψουν το 18-14 του 38' σε 18-17 49' και σε 19-18 στο 50'. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιαμία τους και με δυο τέρματα από τον Κυριακού και ένα του Αποστολίδη, ανέβασαν τη διαφορά ξανά στα 4 τέρματα, με το σκορ στο 22-18 στο 55'. Στα τελευταία πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι, με τον Αερωπό να φτάνει στην 6η του νίκη στο πρωτάθλημα, με σκορ 24-21

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως τη μετέδωσε το greekhandball.com

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-5, 10-8, 12-9, 15-11 (ημχ.) 16-12, 18-16, 19-18, 19-18, 22-18, 24-21

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 2, Κυριακού 5, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε 5.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Ζαλώνης, Τόμπρος, Μελετάκος 10, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 3, Τότος 4, Τζανιδάκης 1, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 3, Στεφανίτσης.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/5-3/3