Τέταρτη σερί νίκη για τον Διομήδη - Χωρίς προπονητή και συνοδούς στον πάγκο ο Φίλιππος - greekhandball.com

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Διομήδης Άργους ο οποίος σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier, επικράτησε στη Βέροια του πολύπαθου Φίλιππου με σκορ 21-31. Οι "Λύκοι" του Άργους έφτασαν τους 12 βαθμούς, όσους και ο Αερωπός και βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας, με την ομάδα της Έδεσσας να υπερέχει λόγω της νίκης στον μεταξύ τους αγώνα.

Ο Φίλιππος των χιλίων προβλημάτων, αιφνιδίασε τον Διομήδη που ήταν εξαρχής το φαβορί του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, χωρίς προπονητή, συνοδό ή φροντιστή στον πάγκο, με τον Σταύρο Παπαδόπουλο να επιλέγει τους αθλητές και τον Καραγκιοζόπουλο να δίνει οδηγίες από τον πάγκο, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 10' με σκορ 5-1, αναγκάζοντας τον Γιώργο Χαλκίδη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Παρά τη διακοπή, οι παίχτες του Φίλιππου, διατήρησαν το προβάδισμα 3-4 τερμάτων μέχρι το 20', με το σκορ να βρίσκεται στο 10-7. Από εκείνο το σημείο, ο Διομήδης, άρχισε να βελτιώνει την αμυντική του λειτουργία και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, αφού ισοφάρισε με τον Μάνθο (10-10) στο 25', προηγήθηκε με 11-13 στο ημίχρονο, έχοντας πραγματοποιήσει ενα επι μέρους σκορ 1-6 στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μισού.

Στην επανάληψη, οι παίχτες του Γιώργου Χαλκίδη, ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας 5-6 τερμάτων, για να φτασουν στην τελική επικράτηση με σκορ

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα (εδώ) όπως την μετέδωσε το greekhandball.com

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 21-31
Πεντάλεπτα: 0-0, 4-1, 7-3, 10-7, 10-10, 11-13 (ημχ.), 13-17, 14-20, 17-22, 19-22, 20-27, 21-31

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (-): Πατραμάνης 2, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος, Παντελίδης 5, Νικολαΐδης 2, Λυκοστράτης 1, Βαρδάκας 2, Μηλόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας, Ταραμόνλης, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 8, Τζωρτζίνης, Παπαγιάννης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Τσίμπουλας 4, Μαρκατάτος 1, Βαρδάκας, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 4, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Μάνθος 4, Λίμα 1, Γκολούμποβιτς 6

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας. Δίλεπτα: 8 – 8, Πέναλτι: 1/3 – 3/3