Νίκησε και τον Φαίακα ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Νίκησε και τον Φαίακα ο ΠΑΟΚ

Μια ακόμα νίκη, την έκτη του στο πρωτάθλημα, πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε στη Νεάπολη του Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 30-26, σε εναν αγώνα, την εξέλιξη του οποίου, μετέδωσε το greekhandball.com (εδώ). Ο δικέφαλος του Βορρά παραμένει στην 3η θέση έχοντας 13 βαθμούς, ενώ ο νεοφώτιστος Φαίακας διατηρήθηκε στους 7 βαθμούς, όσους ο Δούκας και η Δράμα, που αγωνίζονται σε λίγη ώρα με Αερωπό (εκτός) και Ιωνικό αντίστοιχα.

Σε ενα ισοροπημένο πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ να βρίσκεται στο 7-7 στο 15'. Η ομάδα της Κέρκυρας με ενα επι μέρους σκορ 1-4, προηγήθηκε στο 20' με σκορ 8-11, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με 3 συνεχόμενα τέρματα από τους Τσέγιοβιτς, Παπαβασίλη και Παντελή Κωστακίδη, ισοφάρισε το σκορ σε 11-11 στο 25' για να προηγηθεί με 13-11, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, τρέχοντας ενα σερί 5-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μισού.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και άνοιξαν την διαφορά που έφτασε τα 7 τέρματα στο 45' με τον Κοκώνη να πραγματοποιεί το 22-15, αναγκάζοντας τον Νίκο Ριγανά να ζητήσει τάιμ άουτ για τους Φαίακες. Η ομάδα της Κέρκυρας, μετά τη διακοπή, άρχιζε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση της, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στα 3 τέρματα στο 57' (26-23) και στο 59' (28-25), όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 30-26.

ΠΑΟΚ - ΦΑΙΑΚΑΣ 30-26
Πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 7-9, 8-11, 10-11, 13-11 (ημ) 17-12, 20-14, 22-15, 23-18, 26-22, 30-26 (τελ)
ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης 8, Παλάσκας 2, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 5, Κοκώνης 4, Γιαννακίδης, Γιορανίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης 1, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυριακίδης, Κυπραίος 3, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 3.
Φαίακας (Ριγανάς): Τζούκας 1, Δούγιας 1, Σουλάνης, Δέσπος 1, Κουλούρης, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Κουτσικόπουλος, Χερουβείμ 4, Δελλής 8, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 7, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος.
Διαιτητές: Νικολαΐδης – Λινάρδος, Δϊλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 4/2 - 5/4