Στα ημιτελικά του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 26-22, εκτός έδρας, του Αερωπού Έδεσσας.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον αντίπαλό τους, ωστόσο η διαφορά στην ποιότητα των μονάδων μεταξύ των δύο ομάδων έπαιξε καθοριστικό ρόλο και έτσι οι Πειραιώτες απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας γύρω στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο τελικά διατήρησαν και έτσι επικράτησαν.
Σημειώνεται πως ο παίκτης του Αερωπού, Μισαηλίδης, αποβλήθηκε στο 27:34 με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς κρίθηκε ότι σταμάτησε αντικανονικά τον Τσίλη σε μία προσπάθεια εκδήλωσης αιφνιδιασμού του Ολυμπιακού.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 12-12, 14-15 (σκορ ημιχρόνου), 15-17, 17-19, 19-21, 20-24, 22-25, 22-26

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC: Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 1, Κυριακού 2, Μουμτζιδέλλης, Λιόφης, Ρότζιος, Καουέ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ: Σπίκιτς, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 3, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 0 - 3, Πέναλτι: 4/5 - 2/4, Κόκκινη: Μισαηλίδης, 27:34