Πέρασε από τη Γερμανία η Μπαρτσελόνα (vid) - greekhandball.com

Πέρασε από τη Γερμανία η Μπαρτσελόνα (vid)

H Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί της Φλένσμπουργκ, στη Γερμανία, με σκορ 34-27 (18-12 ημίχρονο) για την έκτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάνοντας τρία λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα και οι Καταλανοί τους τιμώρησαν, παίρνοντας προβάδισμα 4 τερμάτων (5-1) στο πέμπτο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Μπαρτσελόνα να έχει προβάδισμα 6 γκολ κυρίως λόγω των πολλών λαθών της Φλένσμπουργκ. Στις αρχές του δευτέρου μέρους αν και οι Γερμανοί βελτίωσαν σε σημαντικό βαθμό την άμυνά τους, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Σημαντικότατη επιθετική συνεισφορά από τους Αρίνο, Ντίκα Μεμ και Πάλμαρσον από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, οι οποίοι πέτυχαν από 5 τέρματα.
Mε αυτό το αποτέλεσμα, οι "Μπλαουγκάνα βρισκονται (έστω και προσωρινά) μόνοι πρώτοι στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.