Καθάρισε από νωρίς η ΑΕΚ - greekhandball.com

Καθάρισε από νωρίς η ΑΕΚ

Το "έξι στα έξι" έκανε η ΑΕΚ, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 26-14 (14-7 ημίχρονο). Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο κλειστό του Ιωνικού ήταν εκπληκτική, σε μία αναμέτρηση  στην οποία η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από την αρχή ως το τέλος. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Ο Λιόλιος μπορεί να έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά στη συνέχεια η Ένωση με ένα σερί 6-0 πήρε ένα ασφαλές προβάδισμα το οποίο και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το φινάλε. Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει σε 6-9 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά στα δέκα γκολ (17-7) υπέρ του "Δικεφάλου". Το δεύτερο μέρος είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Ιωνικού, να μην μπορούν να απειλήσουν, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Φλορίδο με 6 γκολ και ο Άρσιτς που ανά διαστήματα έδειχνε... ανίκητος. Για τους γηπεδούχους ο Λιόλιος πέτυχε 5 τέρματα.

Για ένα ακόμα παιχνίδι η Φιλαδέλφεια φόρεσε τα καλά της, με την οργάνωση των γηπεδούχων να είναι εξαιρετική. Να σημειωθεί ότι τα έσοδα τα οποία συγκεντρώθηκαν, θα δοθούν στην οικογένεια του μικρού Γιώργου Ιωάννου.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. – ΑΕΚ 14-26

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-8, 5-9, 6-10, 6-12, 7-14 (ημχ) 7-17, 8-18, 9-21, 10-22, 12-23, 14-26

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης, Π. Μπούτος 1, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 2, Κότσιρας, Λιόλιος 5, Τσάτσας 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής, Μωραΐτης 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 6, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 1, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1.

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/3-1/1