Καλύτερη η Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Καλύτερη η Νέα Ιωνία

Η Νέα Ιωνία πήρε τους δύο βαθμούς  στην εξ΄αναβολής αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της Α1 Γυναικών, μετά τη νίκη της με 36-25 (16-14 ημίχρονο) κόντρα στον ΑΟΑΟΔΚ στη Νίκαια. Οι γηπεδούχες άντεξαν για είκοσι πέντε λεπτά ωστόσο από εκεί και μετά οι παίκτριες του Μενέλαου Δανήλου ήταν καταιγιστικές. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και μάλιστα λίγο πριν τη συμπλήρωση του εικοστού λεπτού η Σιάπχα έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα της (11-8). Οι φιλοξενούμενες, βελτίωσαν την άμυνα τους, ισοφάρισαν με το γκολ της Φράγκου σε 11-11 και τελικά μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 16-14.
Στο δεύτερο μέρος, η Νέα Ιωνία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά της, για να φτάσει σε μία εύκολη επικράτηση, λίγες μέρες μετά τα δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια της ομάδας. Η Φράγκου με 8 γκολ και η Μανιά με 7 συνέβαλαν τα μέγιστα για να επιτευχθεί η τελική νίκη ενώ για τον ΑΟΑΟΔΚ, η Ανδρίτσου βρέθηκε σε πολύ καλή επιθετική βραδιά ,πετυχαίνοντας 9 γκολ.

ΑΟΑΟΔΚ Vtech- Ο.Φ. Νέας Ιωνίας

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 7-6, 11-8, 11-11, 14-16 (ημίχρονο), 16-19, 18-22, 19-28, 20-32,22-33, 25-36 (τελικό)

ΑΟΑΟΔΚ Vtech (Aνταλής):Σπανοπούλου, Σκάλα, Καραγιάννη 2, Σιτόγλου 4, Μαυρογεώργη, Σαόυλου, Σαββαλάκη Αθ. 1, Αϊβατόγλου, Δωροθέου 3, Σιάπχα 3, Ανδρίτσου 9, Σαββαλάκη Δ. 1, Μανιά 2, Ταβλαρίδη, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου

Ο.Φ. Νέας Ιωνίας (Δανήλος):Μανιά 7, Φράγκου 8, Πανούση, Αγγελοπούλου, Καραμάνου 3, Κολλύρη, Καρέλα 1, Παπουτσή, Ντιμτσούδη 1, Κεπεσίδου 4, Βασιλείου 1, Ζενέλι 6, Νταβέσφσκα 1, Χριστοπούλου 4, Ζηνωνίδου, Χρυσοκέντη

Διαιτητές: Λεφάκης- Καρυδάκης

Δίλεπτα: 6-6. Πέναλτι: 0/1-1/2