Έξι στα έξι, αλλά με... πληγές για Ολυμπιακό - greekhandball.com

Έξι στα έξι, αλλά με... πληγές για Ολυμπιακό

Σερί έξι νικών «τρέχει» ο Ολυμπιακός, που έχει πετύχει το απόλυτο (6/6) έως τώρα, στο Πρωτάθλημα. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν (26-17) σχετικά εύκολα της Πυλαίας, στο κλειστό γυμναστήριο της Νίκαιας, «ο Πλάτων». Ωστόσο, οι τραυματισμοί των Τσίλη, Λέμος, απασχολούν τους Πειραιώτες, που έχουν ντέρμπι την Τετάρτη (13/11), στη Θεσσαλονίκη, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Ο Τσίλης υπέστη, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, θλάση και πρόκειται να χάσει την αναμέτρηση με τον Δικέφαλο του Βορρά, αλλά και το ευρωπαϊκό ματς με αντίπαλο την Μέλσουνγκεν. Από την άλλη, η περίπτωση του Λέμος, που χτύπησε στο γόνατο, δεν είναι ανησυχητική και αν και η κατάστασή του θα επαναξιολογηθεί, φαίνεται πως θα είναι διαθέσιμος για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.
Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ στο τελευταίο 10λεπτο του ματς και νίκησε την Πυλαία, που δεν κατάφερε να διατηρήσει τις δυνάμεις της μέχρι το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΥΛΑΙΑ 26-17

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-5, 9-5, 11-7, 12-9 (σκορ ημιχρόνου), 14-11, 16-12, 18-13, 20-15, 23-15, 26-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας Γ.): Σπίκιτς, Νομικός 2, Μπογκούνοβιτς 2, Καραμπουρνιώτης 3, Λέμος, Μούγιτς, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 2, Μπάγιος 2, Δεληχρήστος 3, Λιάπης 6, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος Π.): Ανθομελίδης, Μπάτζιος 2, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Ψωμαθιανός, Καραπαναγιωτίδης, Τριανταφυλλίδης Τ., Καλόμοιρος 9, Παπαγεωργίου 2, Τριανταφυλλίδης Δ., Αλατσατιάνος, Κουκμίσης, Τσόκας

Διαιτητές: Τόλιος- Ψύλλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 0/0-2/3