Επίδειξη δύναμης από την ΑΕΚ - greekhandball.com

Επίδειξη δύναμης από την ΑΕΚ

Συνεχίζει αήττητη η ΑΕΚ την πορεία της στο πρωτάθλημα της Handball Premier, μετά την επιβλητική εμφάνιση της στην αναμέτρηση κόντρα στον Διομήδη Άργους. Η Ένωση κέρδισε δίκαια με σκορ 41-24 (24-14 ημίχρονο) ούσα εξαιρετική και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στην επίθεση ο Φλορίδο φαινόταν ασταμάτητος, πετυχαίνοντας 13 γκολ, ενώ η άμυνα του "Δικεφάλου" ήταν απροσπέλαστη, με τον Άρσιτς να πραγματοποιεί τρομερές αποκρούσεις.

Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ, έκανε και το νέο απόκτημα της ομάδας, Μίλαν Κοσάνοβιτς, ο οποίος έδειξε έτοιμος να βοηθήσει στη διάρκεια της φετινής αγωνιστικής σεζόν.

O Διομήδης, πάλεψε στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, αλλά από εκεί και μετά οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια, ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 24-14. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν όπως ακριβώς ολοκλήρωσαν το πρώτο. Ο σύλλογος του Άργους έδειξε να "βραχυκυκλώνει" επιθετικά λόγω της ασφυχτικής άμυνας των αντιπάλων, και ένα σερί 4-0 της ΑΕΚ ένα τέταρτο πριν το φινάλε, με τέρματα των Κεδέρη και Μπουνέτα, αποδείχθηκε καθοριστικό στην τελική έκβαση της αναμέτρησης

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Φλορίδο (13 γκολ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκολούμποβιτς πέτυχε 8.

Μετά το τέλος, στα αποδυτήρια στήθηκε ένα πραγματικό πάρτι, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν δεόντως τη νίκη τους.

Φωτογραφία μετά το τέλος της αναμέτρησης. Στην κάτω σειρά και αριστερά,διακρίνονται ο μικρός Γιώργος Ιωάννου μαζί με τον πατέρα του Λεωνίδα.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-5, 11-7, 16-10, 19-12, 24-14 (ημίχρονο), 28-16, 29-18, 32-18, 35-20, 38-21,41-24

Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Δομπρής 4, Μωραϊτης 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 2, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ, Φλορίδο 13, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 5, Γιόσμου 2, Κεδέρης 5

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος 1, Βαρδάκας, Τσιγαρίδας 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς 4, Σμυρνιώτης, Μπόσκος 3, Χαντέλης 2, Ξαγοράρης, Μάνθος 3, Λίμα 2, Γκολούμποβιτς 8, Μανασάκης

Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 5/7- 0/1