Κύπελλο Ανδρών: Πρόκριση για τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Κύπελλο Ανδρών: Πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τους "8" στο Κύπελλο Ανδρών, επικρατώντας του Αθηναϊκού με σκορ 35-28 (15-14 ημίχρονο). Ο "Δικέφαλος του Βορρά" επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο ζευγάρι και έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έφτασε στην νίκη. Οι παίκτες του Γιάννη Βαρελτζή ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί για τριάντα λεπτά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος πάτησαν ... γκάζι και πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο  τεσσαρακοστό λεπτό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τσαναξίδης με 10 γκολ. Για τον Αθηναϊκό Τσευλικός είχε 7.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 5-8, 7-9, 8-11, 10-13, 14-15 (ημίχρονο), 17-19, 20-22, 21-27, 24-30, 27-32, 28-35 (τελικό)

Αθηναϊκός (Βαρελτζής): Μπαξεβάνης, Σαμαράς 3, Σταυρινόπουλος 1, Γραμματικόπουλος, Κραουνάκης, Ντόντος, Μάργαρης, Μαγκαφουράκης, Ματθιάδης 3, Μανάρας 3, Νικολάου, Φάμπατς 11, Μαρουλάς, Λογοθέτης, Τσικριτέας, Τσευλίκος 7

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης, Παλάσκας 2, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης, Κοκώνης 2, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 10, Ελευθεριάδης 3, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Κυριακίδης 2, Γιορανίδης 3, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τζέντοβιτς 2

Δίλεπτα:3- 5. Πέναλτι: 3/4- 4/5