Πρώτοι βαθμοί για τον Πανιώνιο - greekhandball.com

Πρώτοι βαθμοί για τον Πανιώνιο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας πέτυχε ο Πανιώνιος, με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, ο οποίος κέρδισε με σκορ 30-25 (13-15 ημίχρονο). Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Πανιωνίου κατάφεραν και πήραν προβάδισμα 3 τερμάτων (8-5 στο 13ο λεπτό), αλλά το Λουτράκι με ένα δικό του σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 12-8. Από εκεί και μετά ωστόσο, άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι μπήκαν στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει στα δύο γκολ (15-13). Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Αντώνη Κατσαρά, ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πέρασαν μπροστά με 27-22 στο 55ο λέπτο. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνουν μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά, κάτι το οποίο πραγματοποιήθηκε επιτυχώς.

Ο Ρουμελιτώτης (8 τερματα) ο Κοντάκος (7) και ο Σκυφτός (7) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της αναμέτρησης.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 8-5, 8-10, 10-12, 13-15 (ημίχρονο), 15-18, 18-18, 21-20, 23-22, 27-22, 30-25 (τελικό)

Διαιτητές : Ψύλλος- Λεφάκης

Πανιώνιος (Κατσαράς): Γκόρο, Λαζάρης , Τσικριτζής 3, Κοντάκος 7, Κόντος 1, Μιχελάκος, Σάκκος, Ζαφειράκος, Κυριακίδης 1, Δαφέρμος 1, Σκυφτός 7, Μπελεχρής 1, Κουταβάς, Νούλης, Γιατράκος 6, Λέκκας 1, Πολίτης 2

Ποσειδώνας Λουτρακίου (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Αικατερίνης 3, Γκίγκας 5, Τυφτικίδης 1, Καραβάς, Ζέρβας, Δώδας, Χριστόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου Ν.3, Δημητρόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου Α., Παλαιολόγος, Βασιλειάδης, Ρουμελιώτης 8

Δίλεπτα: 9 – 5 , Πέναλτι: 2/4 – 3/3