Η Πυλαία γιορτάζει για το 26-25, ο λαβωμένος ΠΑΟΚ συννέφιασε και ψάχνεται... - greekhandball.com

Η Πυλαία γιορτάζει για το 26-25, ο λαβωμένος ΠΑΟΚ συννέφιασε και ψάχνεται...

Η Πυλαία πήρε την σπουδαιότερη νίκη μέχρι την επόμενη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στη Μίκρα με 26-25, καθώς, απέδειξε ότι ήταν έτοιμη να αρπάξει την ευκαιρία που της προσέφερε η παρουσία του αντιπάλου της δίχως τους τραυματίες Πετρίδη-Κεσίδη.
Το αποτέλεσμα, παρά τις αιτιάσεις του ΠΑΟΚ για πέναλτυ στην εκπνοή ( αντίστοιχες διαμαρτυρίες υπάρχουν και από την Πυλαία για φάση που προηγήθηκε, για αντικανονική εκτέλεση ) δικαιώνει την προσπάθεια των γηπεδούχων, που οφείλουν πολλά στον τερματοφύλακα Ραντούλοβιτς και τον καλύτερο σκόρερ τους Ν.Κουκμίση, αλλά και στους Καλόμοιρο-Καβουσανάκη, οι οποίοι έδωσαν στήριξη με τις επιλογές τους σε κρίσιμα σημεία.
Ο Παλάσκας έκανε ότι μπορούσε ώστε να κρατήσει ζωντανό τον ΠΑΟΚ, όμως, μία ομάδα που ήδη είχε περιορισμένες λύσεις από τον πάγκο, είναι εύλογο ότι ζημιώνεται σε δραματικό βαθμό όταν χάνει 2 πολύτιμες μονάδες της και δεν έχει εναλλακτικές ώστε να αντιδράσει.
Από την αρχή προηγήθηκε η Πυλαία, με 4-1 στο σκορ, στο 17΄ ήταν μπροστά με 9-6 και στο ημίχρονο με 14-12.
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 40΄, με το σκορ στο 17-17.
Δυναμικές μονομαχίες, εξαιρετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, ένταση και αγωνία και στο 54.16΄΄, ο ΠΑΟΚ έχασε και τον Τσεσμετζίδη, ο οποίος τραυματίσθηκε ( διεκόπη μάλιστα, προσωρινά το ματς ).
Στο 55.12΄΄ η διαφορά πήγε στα 3 γκολ, όμως ο Παλάσκας έκανε το 26-25, ενάμιση λεπτό  πριν το τέλος. Ακολούθησε σουτ του Μαστορογιάννη και απόκρουση του Ραντούλοβιτς, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι στην επίθεση και στην εκπνοή ο Κουκμίσης μπήκε μπροστά στον Μαστορογιάννη που έχασε την ισορροπία του, οι διαιτητές Συρεπίσιος και Μερτινιάν έδειξαν να συνεχισθεί το ματς.
Το τέλος, βρήκε τους παίκτες της Πυλαίας να πανηγυρίζουν με έκδηλο ενθουσιασμό και εκείνους του ΠΑΟΚ να παραπονούνται για πέναλτυ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 7-5, 10-7, 11-9, 14-12 ( ημίχρονο ), 16-15,18-17, 20-19, 22-22, 24-24, 26-25.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ  (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 2, Αντωνιαδης 3, Μέτσης 2, Κουκμίσης 7, Αλατσατιανός, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 2, Καλόμοιρος 4, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Κουκμίσης Κ., Ψωμανθιανός.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 4, Μπαλτατζής, Παλάσκας 11, Παπαβασίλης 3, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 1, Γιαννακίδης, Κυριακίδης, Τσαναξίδης, Θ. Κωστακίδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Γιορανίδης, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 3/3 – 4/4.