"Διπλό" παρά την κούραση η Βέροια 2017 - greekhandball.com

"Διπλό" παρά την κούραση η Βέροια 2017

Η Βέροια 2017 πήρε ένα αγχωτικό «διπλό»  μέσα στην έδρα της Πυλαίας, για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 Γυναικών, σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ και τις δύο ομάδες να … παλεύουν για τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Πυλαία έκανε μια τρομερή ανατροπή, με ένα σερί 8-0! Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 τέρματα (9-15), οκτώ λεπτά πριν την ανάπαυλα, κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 17-15  έχοντας σε πολύ καλή βραδιά την Κατερίνα Κουκμίση.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και στο δεύτερο ημίχρονο, η Βέροια κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα σε 18-18 στο 35ο λεπτό. Από εκεί και μετά ακολούθησαν 8 ισοπαλίες μέχρι το φινάλε, με το παιχνίδι να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό. Η Βέροια με τα γκολ της Καραχαρίση και της Μάστακα πήρε διαφορά δύο τερμάτων στο 53ο λεπτό (30-28) και σε εκείνο το σημείο ο προπονητής της Πυλαίας, Βασίλης Σκανδάλης, κάλεσε τάιμ άουτ. Στην επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο η Κόβιτς έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα της (31-28, πέντε λεπτά πριν τη λήξη). Η Κουκμίση απάντησε γρήγορα αλλά το γκολ της Μάστακα έκανε το 32-29 και έδωσε ένα τεράστιο πλεονέκτημα στις φιλοξενούμενες αναφορικά με την υπόθεση νίκη. Η Βέροια "έφτασε" εν τέλει τη νίκη με 34-31, παίρνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

Για τις φιλοξενούμενες, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τσαουσίδου (9) και η Μάστακα (7 γκολ)  , ενώ για την Πυλαία η Κατερίνα Κουκμίση σημείωσε 13 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 5-8, 7-12, 12-15, 17-15 (ημίχρονο) 18-18, 23-22, 25-25, 27-27, 28-30, 31-34 (τελικό)

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ : Κουκμίση Κ. 13, Βράμπα 2, Παραστατίδου 1, Βακουφάρη, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 6, Πετρίδου, Λούρη 3, Στεφανίδου.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 : Τσαουσίδου 9, Τζούρισιτς 3, Καραμπατσάκη 1, Ανθίτση, Καραχαρίση 4, Μπασμά, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Tσιτλακίδου, Γεωργιάδου 1, Βασιλειάδου 3, Κόβιτς 6, Πιτούλια, Μάστακα 7.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας

Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 7/7- 6/7 . Κόκκινη κάρτα: Παραστατίδου (3 Δίλεπτα)