Έσπασε το ρόδι ο Ιωνικός Ν.Φ. - greekhandball.com

Έσπασε το ρόδι ο Ιωνικός Ν.Φ.

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου» στη Νέα Φιλαδέλφεια, μεταξύ Ιωνικού και Φαίακα Κέρκυρας, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με σκορ 24-21 (13-9 ημίχρονο). Οι παίκτες του Μάκη Παπακώστα είχαν από νωρίς το προβάδισμα και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ανατρέψουν την κατάσταση, πήραν τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.
Σημείο κλειδί του παιχνιδιού η ασφυχτική άμυνα του Ιωνικού. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε μόλις 9 γκολ,ενώ ο τερματοφύλακάς του, Συγγάρης, πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Φαίακας μείωσε στα δύο γκολ τη διαφορά, πέντε λεπτά πριν το φινάλε αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από το κλειστό «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου». Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λιόλιος με 6 τέρματα. Από την άλλη πλευρά Χερουβείμ και Χάλαρης είχαν από 4.

Να σημειωθεί ότι η ατμόσφαιρα στο κλειστό του Ιωνικού ήταν εξαιρετική, τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα όσο και στα τάιμ άουτ .

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 13-9 (ημίχρονο), 14-10, 16-11, 20-14, 21-17, 22-19, 24-21 (τελικό)

Ιωνικός Ν.Φ.(Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 5, Αργυράκης, Μπούτος Π, Αποστολίδης 3, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 4, Συγγάρης, Μπούτος Ε., Μαντζόπουλος, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης

Φαίακας Κέρκυρας(Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας, Δούγιας 2, Βλαχόπουλος, Δέσπος 1, Κουλούρης 1, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 4, Δέλλης, Πίτος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης

Δίλεπτα: 8-9, Πέναλτι: 5/8- 3/3