Πρεμιέρα με νίκη για την ΧΑΝΘ, στο ντέρμπι - greekhandball.com

Πρεμιέρα με νίκη για την ΧΑΝΘ, στο ντέρμπι

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της ΧΑΝΘ και του Φοίβου Συκεών, που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Κώστα Τούτση επικράτησε 27-24 στο ντέρμπι της πρεμιέρας, στο οποίο η ποιότητα των δύο ομάδων έγινε εμφανής, με αποτέλεσμα όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο να απολαύσουν ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι.
Τα δύο σύνολα πήγαιναν... χέρι χέρι στο σκορ από την αρχή του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά η ΧΑΝΘ κατάφερε να αποκτήσει διαφορά τερμάτων και έτσι κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ της συνάντησης αναδείχθηκε ο Μπαιρλής, που πέτυχε 10 γκολ.

Χ.Α.Ν.Θ.: Αρβανιτίδης, Μπόλας 2, Τσιρογιάννης 4, Σαρηγιαννίδης 3, Τσαγκαράκης 5, Ρίζος 2, Οσάγκι 1, Κορώνας, Πάντζιος, Μουρατίδης, Βακουφάρης, Μπαιρλής 10, Μποσνακίδης, Κουπαρανίδης, Παπαδόπουλος, Μπίλλιας

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: Μουταφίδης, Μήγγας, Βούινιτς 2, Θεοφάνους, Παπαδόπουλος 2, Αθανασιάδης 8, Μεγγίδης, Δέλιος, Παντελίδης, Μανωλούδης 3, Χαραλαμπίδης, Σιγγιρίδης, Πατσιάς 2, Τσιντίδης 5, Ελοζιένουα 2, Παπαγεωργίου

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 6-7, 7-10, 12-13, 16-15 (σκορ ημιχρόνου) 19-18, 20-18, 21-19, 23-21, 25-23, 27-24