Στο κυνήγι της πρόκρισης στα δάση της Γιαγκόντινα, ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Στο κυνήγι της πρόκρισης στα δάση της Γιαγκόντινα, ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ θα παίξει το προσεχές Σάββατο στην, δασώδη, Γιαγκόντινα ( πόλη των 43.000 κατοίκων ) της Κεντρικής Σερβίας, φιλοδοξώντας να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup, σε βάρος της ΖΟΡΚ, την οποία νίκησε απόψε στην Βέροια, με 25-23, μετά από δραματικό παιχνίδι.
Το ημίχρονο τέλειωσε 12-12 ενώ τόσο κατά το πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος του Βορρά, είχε σε 3 περιπτώσεις προβάδισμα στο σκορ με 3 γκολ και μάλιστα βρέθηκε προηγούμενος και με 4 τέρματα, στο 53΄ ( 24-20 ), αλλά, η Πρωταθλήτρια Σερβίας μείωσε σε 24-23 και το ματς κρίθηκε με το τέρμα της Γκάτζιου.
Χατζηπαρασίδου, Ζυγούρα και Γκάτζιου πέτυχαν τα 21 από τα 25 γκολ του ΠΑΟΚ ενώ η τερματοφύλακας Τσικνάκη ήταν εξαιρετική, με αποκρούσεις σε 2 πέναλτυ αλλά και σε σειρά άλλων προσπαθειών των φιλοξενουμένων.
Η ΖΟΡΚ, με πρωταγωνίστρια στο δεύτερο μέρος την Νίσαβιτς, η οποία σκόραρε 8 φορές, φάνηκε ψύχραιμη και έμπειρη και κατάφερε να κρατήσει την τελική διαφορά, στα δύο τέρματα, απέναντι στον ορμητικό ΠΑΟΚ, που είχε την συμπαράσταση των φιλάθλων του στο Φιλίππειο, όπου βρέθηκαν πολλοί φίλοι του Δικεφάλου του Βορρά αλλά και του χαντμπολ, όπως επίσης και Σέρβοι φίλαθλοι.
Τα πεντάλεπτα : 2-1, 4-1, 6-5, 8-7, 10-8, 12-12 ( ημίχρονο ), 16-15, 19-17, 21-19, 22-20, 24-22, 25-23.
ΠΑΟΚ : Χατζηπαρασίδου 8, Ζυγούρα 7, Γκάτζιου 6, Φερφόλια 3, Τσικνάκη, Νούσια, Γκρίτζαλη, Παναγιωτίδου, Κωστοπούλου, Νίκολιτς 1, Βαφειάδου, Μεντεσίδου, Σαμολαδά, Ματαρόνα, Ντε Ολιβέϊρα Καμπόϊμ.
ΖΟΡΚ : Αντζιτς, Σίβτσεφ, Καϊτοβιτς 2, Στεπάνοβιτς, Τατάρ 3, Ζίζιτς, Ντζουρασίνοβιτς, Γιοβάνοβιτς 1, Γκλίσοβιτς 4, Στεφάνοβιτς 1, Γκοϊκοβιτς, Ασάνιν 4, Νίσαβιτς 8, Αγκμπάμπα, Ιλιτς.