Ανώτερος ο Δούκας-Αγωνία για Κρητικό, Μανουσέλη και Τόμπρο - greekhandball.com

Ανώτερος ο Δούκας-Αγωνία για Κρητικό, Μανουσέλη και Τόμπρο

Με έναν εξαιρετικό Κολλύρη ο Δούκας επικράτησε της Πυλαίας στο κλειστό της Μίκρας με σκορ 24-18 (ημίχρονο 10-4) για την τρίτη αγωνιστική της Handball Premier. Στο πρώτο ημίχρονο ο τερματοφύλακας των εκπαιδευτηρίων ήταν απροσπέλαστος πραγματοποιώντας εντυπωσιακές αποκρούσεις. Συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η Πυλαία να μείνει μόλις στα 4 γκολ. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια, με τον Δούκα να έχει μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 6 τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πάνου Γούσιου, ανέβασε την απόδοση της, βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά αποτελεσματικότητάς της στην επίθεση. Ωστόσο ο Δούκας κράτησε το προβάδισμα που απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο, με την πολύ καλή αμυντική του λειτουργία. Πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Μελετάκος και ο Τότος από 4 γκολ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Καλόμοιρος είχε 6.

Η νίκη των εκπαιδευτηρίων επισκιάστηκε από τους τραυματισμούς των Κρητικού,Μανουσέλη και Τόμπρου, η κατάσταση των οποίων θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 1, Καλόμοιρος 6, Ανθομελίδης 1, Αλεξανδρίδης, Μέτσης, Μπάτζιος 1, Ανανιάδης 1, Καβουσανάκης, Παπαγεωργίου 3, Αντωνιάδης 1, Ψωμανθιανός, Κουκμίσης Κ., Κουκμίσης Ν. 4, Τριανταφυλλίδης.

ΔΟΥΚΑΣ(Μπούνας): Ζαλώνης 1, Κρητικός 1, Τόμπρος 2, Μανουσέλης 2, Μελετάκος 4, Μπραουδάκης 1, Πολύδωρος 2, Αποστολόπουλος, Ντόυνης 2, Τότος 4, Τζανιδάκης 3, Μπεκιάρης, Κολλύρης 2, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

Τα πεντάλεπτα:0-2,2-5,2-5,3-8,3-9,4-10 (ημίχρονο),6-11,7-13,10-17,14-19,14-20,18-24

Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 4/4-2/2

Διαιτητές της αναμέτρησης: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος.